Jak byste hodnotili správu
vašeho bytového domu vy?

8 min. čtení · Správa nemovitostí ·

Kvalitu správy domu dokážeme zpravidla zhodnotit až ve chvíli, kdy máme možnost srovnání. Dokud nemůžeme porovnat, jakou službu bychom dostali od jiného správce, jsme buď se stávajícími službami spokojeni, i když nemusí patřit k nejlepším, nebo jsme naopak nespokojeni, a to i když možná dostáváme služby na vysoké úrovni. Proto nás zajímal pohled předsedy výboru SVJ, který takto může srovnávat úroveň správy hned ve dvou domech.

 

Předseda SVJ Sládkovičova 1245 -1247 vykonává funkci předsedy SVJ nejen v domě kde bydlí, ale stará se i o byt dcery na druhém konci Prahy. Jak sám říká, atmosféra v obou domech je jako nebe a dudy. „Když vidím, jakým způsobem to tam vedou, je to opravdu čistý diletantismus,“ říká. Kde je problém? Kromě výběru osob do výboru předseda přikládá velký význam právě dobře zvolenému správci.

 

Chybějící zkušenosti nahradí zkušený správce

SVJ Sládkovičova 1245 -1247 vzniklo již v roce 2003. Ve třech vchodech panelového domu má celkem 69 bytů. Správu v jejich domě vykonával nejprve pověřený  vlastník (SBD Nový domov 2003-2008), pak s převodem bytů do soukromého vlastnictví vzniklo automaticky ze zákona samostatné SVJ.

Situací, které musel výbor SVJ  v průběhu let řešit, bylo nespočet. „Jeden člen výboru měl z dřívějších let s řízením a údržbou domu velké zkušenosti, takže pro nás bylo důležité vědět, že nám on i správce pomůže.“ Ze začátku například výbor pravidelně využíval možnost, aby se schůzí vždy účastnil zástupce správce. Jak říká předseda, byla to významná pomoc, protože tak mohli všechny otázky správy řešit ihned a  to je při schůzi vždy ideální řešení. „Když to srovnávám s domem dcery, tam tyto služby správce zdaleka nejsou standardem. Dostat od správce i základní informace může být někdy nadlidský výkon,“ doplňuje předseda.

Výbor SVJ využívá u SBD Nový domov komplexní správu. „Správce za nás hlídá opravdu všechno. Dostáváme kompletní přehledy o stavu domu, neplatičích nájemného a máme i svou účetní, se kterou na družstvu běžně situaci konzultujeme,“ vypočítává výhody  předseda a ještě jednou se vrací ke srovnání s domem své dcery.  „Dobrá komunikace, klid v domě a dům v pořádku je cílem každého výboru. Pokud vám správce nepomůže svými zkušenostmi a s nepopulárními situacemi, jako je komunikace s neplatiči, hlídání všech  dokumentů podle platných zákonů, zůstanete v tom sami“.

 

Má váš správce dostatečné zkušenosti a zázemí?

Správcovské firmy nám často nabízí pestrý výčet služeb, které jsou připraveny  poskytnout. Důležité ale je, zaměřit se na to, jak dosažitelné tyto služby jsou. Pokud nemá správce vlastní zázemí a tým specialistů s dostatečnými zkušenostmi, může to být někdy problém. Externí firmy totiž nepřinutíte, aby se věnovali kapajícímu kohoutku, když mají zrovna zajímavější zakázku. Stejně tak se nedohodnete s externí právní kanceláří, aby bezplatně poradila, co s problémovým sousedem. Takový servis si mohou dovolit jen správci s vlastním zázemím.

 

Správce si vybírejte pečlivě

Vztah správce a klienta je vždy citlivá záležitost. Výbor by si měl ujasnit svá očekávání a pečlivě a realisticky je se správcem probrat, a to ještě než spolu uzavřou partnerství. Záměrně tento vztah nazýváme partnerstvím, protože jedině jako partneři mohou spolu klient a správce dlouhodobě vycházet. SVJ Sládkovičova 1245-1247 patří k těm šťastnějším a svého správce SBD Nový domov by neměnilo. „To v žádném případě. S tím, jak družstvo spravuje náš dům jsme naprosto spokojeni,“ končí náš rozhovor předseda.

foto 123rf

Další podobné články

Profipředseda – co to obnáší a na co si…

Původnímu výboru skončilo funkční období a nikdo další z vlastníků o činnost statutárního orgánu společenství vlastníků nemá zájem. Funkce předsedy je často velmi nevděčná a nese s sebou značnou odpovědnost. Logicky tedy společenství najímají do statutárních orgánů profesionály, kteří mají…

Společenství vlastníků v době koronoviru

Omezení kvůli potenciální nákaze koronavirem se dotkla nás všech. Problémy způsobila také v rámci SVJ a BD. Jak řídit bytový dům v souladu se všemi opatřeními? A přinesla opatření pro bytové domy také něco pozitivního?

Družstevní marketingové sdružení Česká republika zase trochu povyrostlo

Valná hromada Družstevního marketingového sdružení Česká republika (DMS ČR) schválila na svém lednovém jednání přijetí patnáctého člena sdružení, kterým je nově Bytové družstvo Družba z Ústí nad Labem. Celkový počet bytů ve správě členských družstev sdružení stoupl na 140 tisíc.…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter