Interiérový designér – co nám vlastně může nabídnout?

3 min. čtení · z praxe ·

Při zařizování bytu musíme zohledňovat cenu, praktičnost a vzhled. Přesto nemusí být celkový estetický dojem takový, jak bychom si přáli. Správně vybraný a sladěný vzhled může naše bydlení značně vylepšit.

Výběr materiálů, barev a stylů. Budou spolu opravdu ladit?

Celkový styl a zařízení interiéru se vyplatí volit nejen podle praktických hledisek, ale také estetických. Nejen interiéroví designéři, ale i psychologové vám potvrdí, že barvy, vzory a struktury mohou zásadně ovlivnit charakter místnosti, a to k lepšímu i horšímu. „Vždy je důležité vzít v potaz požadovaný výsledek a vliv ostatních, ať už stávajících či plánovaných, barevných prvků. Barevný výsledek je totiž mnohem více než jen pouhý součet použitých barev a stylů. Jde o celkovou vyváženost a identitu místnosti, v níž byste se měli cítit příjemně a svobodně,“ říká interiérová designérka Anke Glut.

Co očekávat od interiérového designéra

Interiérový design je relativně nová profese, která alespoň v našich končinách není pevně ukotvena. Řada lidí si myslí, že je to zbytečná investice pro snoby, kteří nemají čas na to, aby si zařídili byt jako každý jiný člověk. To není tak úplně pravda. Interiérový designér nemusí mít technické vzdělání, protože, na rozdíl od bytového architekta, nemusí ovládat technické kreslení a technické normy. Má ale velmi rozsáhlé znalosti o barevné škále, kombinacích barev a nejrůznějších stylech. Orientuje se v různých typech nábytku, umí poradit s výběrem nátěru, tapet, bytových textilií a dekorací. Je to přesně ten člověk, který vyřeší a doladí ty nejmenší detaily prostoru a vám pak předá kompletně zařízený interiér.

Interiér pod kůží

„Interiérový designér také musí být tak trochu psycholog. Před samotným návrhem je zapotřebí dobře poznat toho, kdo bude navrhované či rekonstruované prostory obývat. Musí umět také klást správné otázky, aby získal klíčové odpovědi – dobrý designér se nespokojí jen s tím, co je zjevné na první pohled. Každý jsme nějaký a máme jiný temperament a osobnostní rysy. To, jací jsme, má velký vliv na to, jaké barvy se nám líbí a jak nás tyto barvy ovlivňují. To by se mělo odrazit i v návrzích od designéra,“ vysvětluje Anke Glut.

Domov je pro vás, nikoliv pro designéra

Při výběru designéra se nejprve ptejte na doporučení od přátel a známých. Pokud nemáte reference, podívejte se do portfolia – hotové realizace vám pomohou s rozhodnutím a lépe se tak ztotožníte s prací designéra. Důležité je, aby vám designér sedl jako člověk a měli jste z něj dobrý pocit. Naslouchá vám dostatečně, bere v potaz vaše přání, nebo se naopak snaží vám vnutit své představy a řešení? Je potřeba si uvědomit, že interiérového designéra si vybíráte proto, aby vám pomohl vytvořit domov, ve kterém se budete cítit dobře vy, ne on. Vy tam budete žít, takže se nebojte prosadit svoje názory.

Další podobné články

Vybíráme varnou deskou. Z jakých typů máte na výběr?

Jedna z nejdůležitějších věcí v kuchyni? Jednoznačně je to varná deska. Při jejím výběru máte na výběr z více typů. Mezi spotřebiteli převládá především snaha o minimální spotřebu energie. Který je pro vás ten nejvhodnější?

Výpověď z nájmu pro finanční obtíže spojené s pandemií,…

Jestliže nájemce či osoby s ním žijící přijdou v důsledku pandemie vyvolané nemocí COVID-19 o příjmy, může to vést k tomu, že nebudou mít na placení nájemného. Jaké možnosti v takovém případě mají? Jak může naproti tomu postupovat pronajímatel?
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter