Instalovat výtah do domu můžete i dodatečně.
Díky dotaci za něj zaplatíte až o 50 % méně

5 min. čtení · Výtahy ·

Každodenní provoz, malé děti, vyšší věk, nemoc, stěhování… To jsou jen některé z řady situací, kdy by výtah v domě jistě přišel vhod. Proč bychom o něm měli právě teď uvažovat? Nyní jej s využitím dotačního programu MMR Bytové domy bez bariér můžete pořídit i za polovinu!

 Podle údajů ČSÚ nemá více než polovina bytových domů se čtyřmi a více nadzemními podlažími výtah, ani nejsou vybaveny bezbariérovým vstupem. Typickým příkladem jsou panelová sídliště se čtyřpodlažními domy, která vznikala v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století. Právě otevřený program Ministerstva pro místní rozvoj Bytové domy bez bariér může řadě domů pomoci tento problém vyřešit. „Pro rok 2017 máme připraveno 45 milionů korun. Podpora se poskytuje ve formě účelové investiční dotace na realizaci projektu a její výše je 200 tis. Kč v případě bezbariérových úprav přístupu do bytového domu a k výtahu, 800 tis. Kč v případě výstavby výtahu pro jeden vchod do bytového domu a 1 mil. Kč v případě výstavby výtahu a zároveň bezbariérových úprav přístupu k němu,“ řekla pro Okolobytu.cz ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. A na co bychom si měli při podávání žádosti o dotaci dávat zvláště pozor? „Obecně bych chěla upozornit na nutnost dodržovat termíny předkládání dokladů a dále na nutnost dodržovat při výběru dodavatele příslušný metodický pokyn. Veškeré metodiky jsou zveřejňovány současně s výzvou k předkládání projektů, včetně výběrových kritérií,“ dodala ministryně. Žádosti se mohou podávat od 17. října do 30. prosince 2016.

Výtah – kam ale s ním?

Obavy, zda je v našem domě vůbec možné výtah dodatečně instalovat, přenechejte odborníkům. „Způsobů umístění výtahu a zhotovení výtahové šachty je celá řada. Odborníci vám zároveň mohou pomoci s vyřízením administrativy, a to jak při předkládání žádosti o dotaci, tak v rámci celé realizace, tedy především při zajištění stavebního povolení. Dobře připravený projekt je v tomto případě nezbytností,“ vysvětluje obchodní technik Radek Volf ze společnosti Schindler CZ, a.s.

Co bychom o výtahu měli ještě vědět

S dalšími kroky vám už může významně pomoci zástupce výtahové firmy, ale i nezávislý konzultant. Vyjasníte si například, zda a za jakých podmínek je možné výtah v domě instalovat, a co bude nejvhodnější, pokud jde o umístění (např. v zrcadle schodiště nebo přístavbou k fasádě), typ výtahové šachty (např. zděná nebo ocelová konstrukce), ale i to, jak budou řešeny výstupy a nástupy a zda výtah bude, či nebude průchozí. Získáte také představu o rozpočtu a poté můžete zvážit, jestli se do realizace pustit, či nikoliv.

Jak můžeme dostavbu výtahu financovat?

Financovat dostavbu výtahu lze z vlastních prostředků vlastníka – bytového družstva, nebo SVJ, případně je možné financovat pořízení nového výtahu úvěrem. „Bytovým družstvům a SVJ bych v současnosti doporučila náš produkt KREDIT, který je jednoduchý a srozumitelný. Doba splatnosti je až 25 let, úvěr je bez zajištění a lze jím financovat až 100 % záměru, tzn. bez využití vašich úspor. V době, kdy je možnost získat na výstavbu nového výtahu dotaci, navíc můžete realizovat mimořádnou splátku úvěru ve výši dotace zdarma, což opět bude mít vliv na celkové náklady spojené s novou investicí, “ dodává Dagmar Jonášová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Kolik za výtah zaplatíme?

Cenu nového výtahu ovlivňuje typ řešení a zvolený standard. Vybudování jednoduchého osobního výtahu stojí přibližně okolo 1,5 milionu korun. Jak by vycházel úvěr? Raiffeisen stavební spořitelna pro vás zpracovala modelovou situaci domu s 36 byty a splatností úvěru 25 let. Měsíční splátka úvěru pak bude činit 5 930 korun, což představuje měsíční zatížení na jednu jednotku ve výši 165 korun.

klíčová slova:

Další podobné články

Pěšky, nebo výtahem? Jak poznáme, zda je bezpečný?

To, jak bezpečně na nás výtah zapůsobí, poznáme z pohledu možné reakce trochu pozdě – už se vezeme. Konkrétně – stoupáme, či klesáme ke svému cíli. Bát se, že s výtahem spadneme, je asi opravdu zbytečné. Takzvaných provozních rizik ale…

Jak funguje výtah?

Výtah je asi běžnou součástí našeho života. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jak funguje? Kde se vzal a co všechno vlastně lze nazvat výtahem?
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter