Ideální podlaha: Jakou zvolit pro jednotlivé místnosti?

5 min. čtení · z praxe ·

Výběr podlahy je při každé rekonstrukci v bytě jedním z nejdůležitějších kroků. A je to právě podlaha, která musí splnit řadu kritérií. Začněme hned první podmínkou – vždy bychom měli vybírat podlahu s ohledem na typ místnosti.  Která a kam bude nejvhodnější?

Jakou podlahu vybrat?

„V první řadě je důležité si uvědomit, že každý materiál má svá určitá specifika a podlahy tak mohou mít zcela odlišné technické a užitné vlastnosti, které jejich využití přímo předurčují či vyvracejí. Materiál proto vybírejte s ohledem na zátěž dané místnosti a na vlastnosti, které od podlahy očekáváte,“ uvádí odbornice na podlahové krytiny Renáta Stuchlíková.

Jak nám ale poradí designéři, neměli bychom podlahy v bytě překombinovat a do každé místnosti zvolit jinou. „Potřebujete-li, aby byt působil větší, opticky pomůže, když stejnou podlahovou krytinu necháte položit do předsíně i do obývacího pokoje. Ideálně bez přechodových lišt,” radí designérka Martina Tichá.

Pro dětský pokoj a ložnici je možné zvolit také stejnou podlahu. V době, kdy je dítě malé a hraje si na podlaze, je možné pokoj doplnit kusovým kobercem s některým z hracích motivů. Až dítě vyroste, nebude potřeba podlahu měnit, jen dáte koberce pryč.

Podlahy v koupelně a na toaletě zpravidla řešíme samostatně tak, aby odpovídala stylu koupelny a toalety.

Domov začíná u vchodu

Vstup do bytu musí reprezentovat a snadno se udržovat. Jedná se totiž o první místnost, kterou při příchodu vidíme. Zároveň představuje prostor, kam svou obuví i oblečením zanášíme zvenčí nejvíce nečistot. Podlaha by proto neměla nepodléhat působení vody a měla by být odolná proti mechanickému poškození způsobené například botami či neposednými drápky vítajících mazlíčků. Ideálním materiálem se tak stává vinyl, odolností vyhovuje též linoleum či lité podlahy. Často používanou podlahou je také dlažba. U ní je nutné vybrat typ s vyšší odolností proti poškrábání.

Frekventované oblasti obývacího pokoje a jídelny

Obývací pokoj či jídelna také patří mezi nejvíce vytíženými místnostmi. Podlahy v těchto místnostech by tak měly disponovat vysokou odolností proti poškození a zároveň dotvářet styl této frekventované části bytu.

Tady je výběr opravdu široký a jedinou opravdu důležitou podmínkou je výběr kvalitní značky. Pak můžete volit z jakýchkoliv typů podlahových krytin: vinylu, PVC, laminátu, dřevěných podlah, linolea, nebo plošných koberců.

Jakou podlahu do kuchyně?

Jestliže máme vysoké nároky na podlahu v předsíni, pro kuchyní platí podmínky stejné. K tomu je ještě nutné, aby nebyla kuchyňská podlaha náchylná na mechanické poškození, včetně pádu nože nebo těžkého nádobí. Z bezpečnostního hlediska  je podmínkou protiskuzovost – to je důležité zejména při výběru dlažby. I když dlažba patří mezi nejoblíbenější kuchyňské podlahy, její nevýhodou je množství spár, které mohou komplikovat údržbu. To ale není jediný důvod, proč dnes dlažba k kuchyni dostává silné konkurenty.

V bytech, kde obývací pokoj volně přechází do kuchyně, je právě podlaha jedním ze sjednocujících prvků. V tomto případě zde nebývá dlažba, ale podlaha, kterou jste zvolili pro obývací část. Pro podlahu v kuchyni je to často ideální řešení. Kromě koberce jsou vhodné všechny typy podlahových krytin. Kvůli kuchyňské části je u dřeva a laminátu podmínkou volba typů se zvýšenou ochranou proti vodě. Kromě rizika polití musí kuchyňská podlaha také spolehlivě odolávat skvrnám od ovoce a dalších surovin, které při vaření běžně používáme.

klíčová slova:
·

Další podobné články

Zařizujete si interiér? Nedopusťte se nejčastějších chyb

Přestože se vkus každého z nás může mírně lišit, naše snahy o zařízení interiéru spojuje jedno, a to touha cítit se doma komfortně. Každému však vyhovuje něco jiného a slepé kopírování jednotlivých stylů je tak dávno pasé. Promyslet musíme barevnost,…

Za kolik dnes koupíte nový byt v Praze?

Růst cen nových bytů v Praze neskončil, pouze mírně zpomalil. Průměrná cena za jeden metr čtvereční nového bytu v nabídkách developerů na konci prvního pololetí vzrostla na 97 838 korun, což představuje meziroční nárůst o 5,3 procenta. Za průměrný 55metrový byt zájemce nyní…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter