Hypotéka na bydlení se pro mnohé z nás komplikuje

3 min. čtení · Financování ·

Hypotéka stále zůstává nejčastějším způsobem, jak si pořídit nové bydlení. Bez ohledu na stále poměrně příznivé úrokové sazby bank není pro mnohé zájemce cesta k novému bydlení už tak jednoduchá.

Co nejvíce ovlivňuje dostupnost bydlení?

Průměrné sazby hypoték se stále drží nad dvěma procenty. Cenu bydlení financovaného hypotékou současné změny sazeb nijak zásadně neovlivní. Mnohem větší vliv na trh mají opatření a doporučení ČNB.

Již od dubna 2017 mají banky od ČNB doporučeno neposkytovat hypotéky nad 90 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV). Navíc hypotéky v pásmu 80 až 90 % LTV mohou tvořit jen 15 % z celkového objemu sjednaných hypoték. Už jen tato regulace znamená, že na průměrný pražský byt je potřeba v hotovosti milion korun, což znevýhodňuje zejména potenciální kupující ze střední třídy, mezi které patří velmi často mladé rodiny s dětmi.

Situaci by mohla dále ovlivnit novela zákona o ČNB, která se však, podle aktuálních informací, s velkou pravděpodobností nestihne projednat ještě v tomto aktuálním volebním období. Po regulaci by se zde objevila zákonná možnost určovat plošně požadavky na bonitu. Zatímco dnes je používán ukazatel LTV, tedy výše úvěru vůči zástavní hodnotě nemovitosti (nyní maximálně 90 %), nově by ČNB spolu s novelou zákona přitvrdit ukazateli DTI (výše úvěru vůči čistému příjmu) a DSTI (výše splátek všech úvěrů vůči příjmu).

Jaká je realita?

Například i u Central Group tvoří 90% hypotéky téměř čtvrtinu všech hypoték a jejich příjemci jsou právě hlavně mladé rodiny. Nyní Pražan potřebuje na pořízení bytu v průměru 12,3 ročních platů. Ve srovnání s rokem 2013 je to navýšení více než o 4,5 platu Dostupnost bydlení je tak v Praze výrazně horší, než v okolních metropolích. Pokud se nezvýší počet bytů na trhu a neutlumí poptávka, budou tyto hodnoty dále růst.

klíčová slova:

Další podobné články

Jednou z možností zvyšování nájemného je inflační doložka. Jak…

Zvyšování nájemného má svá pravidla, která je pronajímatel povinen dodržovat. Jedním z nich je i využívání inflační doložky, která pronajímateli zajišťuje možnost pravidelného zvyšování nájmu. Inflační doložka musí být zahrnuta ve smlouvě. Řada běžně užívaných inflačních doložek je však z hlediska…

Jak vyřešit hypotéku a rozvod ?

Hypotéka je často běh na dlouhou trať. V tom horším případě se dokonce může stát, že vydrží déle než manželství. A protože skoro polovina manželství končí rozvodem, nabízí se otázka, co si v takovou chvíli počít s hypotékou. Existuje mylný…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter