Homestaging, nebo návrh interiéru od designéra? Poradíme, kdy a který zvolit

4 min. čtení · z praxe ·

Znáte ten pocit? Vstoupíte do bytu, kde je vám příjemně a kde byste rádi bydleli. Tak by to mělo být jak u vlastního bytu, tak i u bytu, který si chcete právě pronajmout. A tak by měl působit i ten interiér, který k pronájmu nabízíte. Je přitom běžné, že si pomoc zveme odborníky, kteří mají se zařizování a stylingem interiérů zkušenosti. Jejich profese ale často zaměňujeme.

Co je vlastně „homestaging“?

Služba homestaging je profesionální příprava nemovitosti tak, aby působila co nejatraktivněji a oslovila co možná nejširší okruh potenciálních zájemců. Co přesně to obnáší?

„Homestaging se nesnaží skrývat negativa, nečiní z nabízené nemovitosti něco, co není. Pouze se ji snaží učinit co nejpřitažlivější – vyzdvihnout pozitivní prvky tak, aby se prodala rychle a za co nejlepší cenu. Zájemcům umožňuje poznat potenciál nemovitosti díky tomu, že vidí, jak nemovitost může vypadat zařízená,“ říká David Bartoš realitní odborník. Představte si, že si sami vybíráte nový domov – také se spíše zaměříte na ten, do kterého byste se nastěhovali hned, než do nevybaveného bytu. To, co nás do velké míry ovlivňuje, jsou tedy naše emoce. Na stejném principu lákají na své produkty obchodní domy s nábytkem, ve kterých procházíte už zařízené místnosti. Zajímavý obraz nebo čerstvé ovoce na jídelním stole pak mnohdy mohou vzbudit větší zájem, než je stav stoupaček v domě. Podobně to funguje i v případě kvalitních fotografií, které služba homestaging většinou zahrnuje – díky nim můžete získat i ty zájemce, kteří budou váhat například nad lokalitou nebo bezprostředním okolím nemovitosti. Tyto vlastnosti ovlivnit většinou nemůžete, nicméně jakmile v zájemci vzbudíte pozitivní první dojem – emoce, které zajistí právě homestaging, je spíše ochotnější zaplatit navrhovanou cenu.

Čím homestaging není?

Někteří lidé mají sklon k zaměňování pojmů homestaging a bytové návrhářství. Homestaging je ale mnohem více než jen úklid a dekorování interiéru – je spíše marketingovým nástrojem. Hlavním rozdílem mezi těmito dvěma obory je cíl – homestaging se snaží nemovitost prodat, prezentovat případným zájemcům nabízený prostor tak, aby byli schopni si představit, že v něm žijí. Každý má ovšem jiný vkus a jinou představu o svém domově. Homestaging má zajistit právě to, že vytvoří z vašeho domova takový produkt na prodej, který osloví co nejširší okruh zájemců. „Mnoho lidí se mylně domnívá, že ideálním stavem je prodávat prázdné prostory – je prokázáno, že tomu tak není, naopak, tyto nemovitosti se prodávají mnohem déle a za nižší cenu, než ty zařízené,“ poznamenává realitní odborník David Bartoš.

Interiérový design se naopak snaží interiér vyšperkovat podle vašich osobních představ a vdechnout prostoru váš osobitý styl.

Homestaging nezaměňujte ani s rekonstrukcí

Homestaging si ovšem nepleťte ani s rekonstrukcí, nezabývá se totiž celkovým stavem nemovitosti. Pokud váš dům potřebuje nová okna nebo se mu hroutí střecha, bude v tomto ohledu potřebovat spíše rekonstrukci než homestaging. V rámci homestagingu se jedná o menší úpravy, které vyzdvihnou klady nemovitosti, a to ať už vlastníte byt, novostavbu či rodinný dům v jakémkoliv stavu – vybaveném, aktuálně obývaném či nevybaveném.

Další podobné články

Bílá v interiéru není žádná nuda. Umíte to s…

Bílá není pouze odvěkým symbolem čistoty a nevinnosti, ale také nestárnoucí interiérovou stálicí, jejíž oblíbenost v čase neklesá, ale roste. Tato královna všech barev se totiž díky své nadčasovosti a univerzálnosti hodí do každého typu interiéru. Také s ní je ale třeba umět…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter