Hliníkové systémy ALUMISTR SE mění vizáž domů

4 min. čtení · balkony ·

Atypické tvary balkónů, atraktivní zábradlí s barevnými výplněmi, nadčasové kombinace skla a hliníku. K proměně paneláku nebo staré šedivé bytovky v moderní princeznu dnes mají architekti daleko zajímavější nástroje než jen barvu fasády. Stačí si pouze vybrat.

Revitalizace jako šance pro nové nápady

Byty v panelových domech jsou v posledních letech stále žádanější, jejich ceny rostou a spolu s nimi se zvyšují také standardy bydlení. Obyvatelé sídlišť už od modernizace nečekají jen úsporu za vytápění, ale také zvětšení balkónu či lodžie a zkrášlení vnějšího vzhledu. A co je ještě důležitější, panelové domy s dobře nastavenými příspěvky do fondu oprav dnes disponují dostatečnými prostředky na to, aby v rámci revitalizace povýšili užitnou hodnotu bytů i exteriér staveb zcela na novou úroveň. Navíc přibývá zakázek na “druhé kolo” modernizace, kdy v první fázi někdy před dvaceti lety proběhlo třeba jen zateplení fasády, ale dnes si obyvatelé žádají také nová zábradlí a zasklení balkónů. Architektům se tak otevírá zajímavá šance k uplatnění nápadů, které zdaleka nemusejí zůstat jen u barevného ztvárnění. Realizace z posledních let dokazují, jak různorodé možnosti jim současné hliníkové systémy nabízejí.

Z lodžie další místnost

Častou bolestí panelákových bytů je nedostatek prostoru na úzkých lodžiích. Řešením mohou být betonové balkóny, které se vsunou do lodžie a zvětší plochu například z 3 x 1 m na téměř 3,5 x 2,5 m. Investicí přibližně 100 tisíc korun tak majitelé bytu získají prakticky novou místnost lákající k posezení. Pokud zábradlí doplní zasklívacím systémem, mohou balkón užívat i celoročně. Barevné výplně zábradlí oživí vnější vzhled domu, ale z vnitřní strany se většinou dává přednost bílé, která neubírá světlo a ladí s každým interiérem.

Česká Lípa, jedna z realizací oceněných v soutěži modernizací panelových domů “Panelák roku 2016”. Hliníkové systémy společnosti ALUMISTR SE využily hned tři z deseti nejúspěšnějších realizací let 2014 až 2016

Zábradlí dokáže divy

Pryč jsou časy, kdy se jednotlivé sídlištní domy předháněly v křiklavosti navzájem neladících fasád. Daleko elegantnější proměnu vzhledu nabízejí hliníková zábradlí s barevnou výplní. Zábradlí obyvatelům zajišťuje bezpečnost, soukromí, ale zároveň má propouštět světlo a při posezení nebránit výhledu. Řešením jsou skleněná průhledítka jako zajímavý členící prvek, který celé zábradlí opticky odlehčí.

Barevnost výplně by měla koncepčně navázat na fasádu. K výrazné barvě fasády ladí výplň z mléčného skla, naopak dům s nenápadnou fasádou si může dovolit sytější a křiklavější balkóny.

A pozor, bonus navíc! Řešení společnosti ALUMISTR SE vynáší zábradlí na hliníkových konzolách před stávající podestu, čímž rozšiřuje plochu balkónu či lodžie. Obyvatelům bytů se tak vrací užitná plocha, o kterou je při revitalizaci připravuje zateplení.

Nebojme se atypických tvarů

I pravoúhlé tvary mají svou eleganci, ale při rekonstrukci nemusí zůstat jen u nich. Když investor upřednostní estetiku před cenou, může vzniknout velmi zajímavé řešení s lomeným nebo zaobleným zábradlím, které vhodně doplňuje bezrámové zasklení. Dům s nepravidelným půdorysem pak spíše než panelák připomíná novostavbu skandinávského typu, jak se to podařilo například v Hradci Králové.

Ocelové konstrukce vynesly lodžie a zvětšily je do netradičního mírně lomeného tvaru. Hradec Králové

Další možnosti atypického řešení nabízí systém ocelových závěsných balkónů s hliníkovým plášťem a zábradlím, které lze osadit zasklením. Novinku společně vyvinuly společnosti PEKSTRA a ALUMISTR a lze ji využít i tam, kde klasická montáž betonových balkónů naráží na konstrukční a administrativní překážky.

Více informací naleznete na www.alumistr.cz

klíčová slova:
Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Chcete mít větší lodžii? Žádný problém

Lodžie u bytu v každém případě zvyšuje jeho hodnotu. Také tady ale platí, že každý centimetr se počítá. Podíváme-li se na typického zástupce lodžie – s délkou bychom mohli být spokojeni, avšak díky šířce pouhých 90 cm se tady moc…

Jak si zajistit na terase nebo balkóně stín?

Způsobů, jak si zajistit stín na balkóně či terase, je více. Rychle může pomoci slunečník, mezi vzhledově zajímavější a praktičtější řešení patří markýzy a solární plachty. Při výběru dbejte na to, aby byl příslušný výrobek otestovaný podle UV standardu 801.…

Máte zasklenou lodžii? Na co bychom teď v létě…

Domů se zasklenými lodžiemi a balkóny stále přibývá. Hlavním důvodem je podstatně lepší celoroční využívání. Při vysokých venkovních teplotách se ale mohou zasklené lodžie a balkóny rychle změnit v past. Jaká pravidla bychom měli dodržovat?
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter