Fotovoltaická elektrárna
v bytovém domě? Proč ne!

5 min. čtení · Elektro ·

Populární technologií poslední doby se staly fotovoltaické panely. Vyrábět si vlastní elektrickou energii ze slunce je efektivní a přináší to řadu výhod. Slunce je zdarma a elektřina je jako energie využívána stále častěji. Díky rychlému vývoji baterií navíc tento podíl stále poroste. Mimo vaření, praní, mytí nádobí, žehlení, topení, ohřev teplé vody, klimatizování a vzduchotechniky tak elektřina pohání naše jízdní kola a v brzké době bude běžně pohánět i naše automobily.

Fotovoltaické panely zatím měly status něčeho, co se u bytových domů nevyplatí a hodí se tedy jen pro rodinné domy nebo velké solární parky. To už ovšem dávno není pravda. Komponenty pro výstavbu fotovoltaických elektráren totiž v posledních letech výrazně zlevnily a jejich výstavba je navíc podporovaná dotacemi. Jediným problémem tak zůstává to, že v bytových domech je odběr elektrické energie rozdělen na mnoho malých odběrných míst (jednotlivých bytů), pro které je i ta nejmenší třífázová fotovoltaická elektrárna příliš velká.

Díky technologii, kterou dnes využíváme má totiž smysl instalovat FVE o výkonu alespoň 3 kWp (kilowatt-peak – okamžitý výkon). Tento výkon má smyl instalovat tam, kde je roční spotřeba alespoň 6MWh elektrické energie. Jen pro představu společné prostory průměrného bytového domu, kde je hlavní odběr světlo na chodbách a v lepším případě výtah spotřebuje ročně cca 2–3 MWh elektrické energie ročně, což zhruba odpovídá i spotřebě jednoho bytu.

Zkuste si ale představit situaci, že byste mohli sloučit všechna malá odběrná místa do jednoho velkého. V takové chvíli se situace podstatně změní. Bytový dům o sto bytech s průměrnou spotřebou 2,5 MWh ročně najednou představuje sloučený výkon 250 MWh plus společné prostory. Najednou neplatíte stálou platbu za 101 jističů, ale pouze za jeden větší (nikdy to není prostý součet těch menších). Můžete do okruhu připojit jednu velkou společnou fotovoltaickou elektrárnu a elektřinu z ní využívat ve všech bytech. S přibývajícími klimatizacemi, nabíjením akumulátorů, které začínají být téměř ve všech technologiích, a aktivní vzduchotechnikou začíná být taková možnost obzvláště zajímavá.

Společnost ČEZ Bytové domy už má takové řešení k dispozici a je poměrně jednoduché. Majitel domu nebo SVJ si pořídí vlastní fotovoltaickou elektrárnu, v jednotlivých bytech jsou namontovány podružné elektroměry a na patu domu je instalován jeden elektroměr fakturační. Pokud elektrárna vyrábí, tedy přes den, všichni obyvatelé bytového domu spotřebovávají prioritně elektřinu z fotovoltaické elektrárny. Pokud elektrárna nestíhá pokrýt momentální potřebu nebo pokud nesvítí slunce, přichází na řadu elektřina nakoupená od dodavatele. Pouze tato nakoupená elektřina je pak rozúčtována mezi jednotlivé obyvatele.

Zaujala vás myšlenka vlastní fotovoltaické elektrárny? Ozvěte se nám a my vám spočítáme, jestli se toto řešení hodí pro váš bytový dům. Podívejte se na další informace o sloučení odběrných míst.

Další podobné články

Co vám může překazit změnu dodavatele energií?

Každý má právo změnit dodavatele elektřiny a plynu. Ovšem ne vždy jde přechod k jinému dodavateli hladce. Ve změně může bránit současná smlouva o dodávkách energií, proces ale může zkomplikovat i stávající dodavatel nebo administrativní a jiná pochybení. Na co si především…

Co je důležité pro správné osvětlení interiéru

Výběr vhodného osvětlení do interiéru je často složitější, než se může zdát. Musí splňovat estetické i praktické požadavky. Důležitá je i volba typu žárovky, zářivky nebo diody. Správně zvolené osvětlení má význam i pro naše zdraví. I když si to…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter