Ekonomické vytápění? Pomůže termostatická hlavice

4 min. čtení · energie ·

Topná sezóna je v plném proudu a s ní se objevují také otázky ohledně ekonomického vytápění našich bytů. Pomoci nám s tím může jednoduchý nástroj – termostatická hlavice. Umíte ji však používat správně?

S hlavicí točte podle číselné hodnoty

Základní princip termostatické hlavice je v možnosti nastavení intezity topení na rozpětí 1 – 5. Každé z čísel určuje teplu, kterou při jeho nastavení bude hlavice v místnosti dodržovat. Pro obývací pokoj je například optimální teplota 21 °C – to na hlavici bývá většinou hodnota číslo tři. Nastavení termostatických hlavic se ale může mírně lišit podle výrobce. Na každé však najdete legendu s popisem, kolik stupňů je která číselná hodnota.

Topení slaďte s denním režimem

Fungování termostatické hlavice slaďte se svým denním režimem. Při odchodu do práce nastavte hodnotu na čísla 1 nebo 2, ale topení rozhodně zcela nevypínejte (poloha nuly nebo sněhové vločky). Po příchodu domů opět nastavte vaši požadovanou teplotu, tedy hodnotu 3, 4 nebo 5. Jelikož jsme topení zcela nevypnuli, tak interiér úplně nevychladl a na vaši požadovanou teplotu se vytopí daleko rychleji. Večer bychom měli termostatickou hlavici nastavit opět na útlumovou teplotu jako při našem odchodu z bytu. Ráno si můžeme opět lehce přitopit, ale při odchodu nezapomeňte topení stáhnout.

Správná pokojová teplota v domácnostech

Příjemná pokojová teplota se pohybuje od 19 °C do 23 °C v závislosti na každém z nás. Přihlédnout musíme k naší aktivitě. Jestliže máme lenošivý den na pohovce, tak pocitově vyžadujeme vyšší teplotu. Jestli naopak trávíme den úklidem, tak nám stačí teplota nižší.

Jinou teplotu také vyžadujeme v jednotlivých místnostech. Zatímco v obývacím a v dětském pokoji preferujeme teplotu vyšší, v ložnici nám bude stačit o 2–3 °C méně, neboť se v chladnější místnosti se lépe spí. Také s kuchyní si nemusíme lámat příliš hlavu, jelikož se přirozeně zateplí, když vaříme nebo pečeme. V koupelně by mělo být zase naopak nejtepleji. Teplota by se měla pohybovat v rozmezí 22–24 °C.

 

Další podobné články

Osvětlení domácnosti místnost po místnosti

Dny se zkracují a my stále častěji saháme po spínačích na světla a lampy. Máte však svůj domov osvícený správně? Osvětlení či spíše jeho nedostatek nebo nás velmi ovlivňuje. Má vliv jak na náš zrak, tak i na celkovou náladu.

I zateplené bytové domy bojují s plýtváním energie

Snad již většina vlastníků starších bytových domů provedla základní energetická opatření, jako je zateplení fasády, rekonstrukce střechy a výměna oken. Jen někteří z nich ovšem vědí, že řešení je to jen tak napůl. Potenciál zateplených domů totiž zůstává často nevyužitý…

Vybíráme varnou deskou. Z jakých typů máte na výběr?

Jedna z nejdůležitějších věcí v kuchyni? Jednoznačně je to varná deska. Při jejím výběru máte na výběr z více typů. Mezi spotřebiteli převládá především snaha o minimální spotřebu energie. Který je pro vás ten nejvhodnější?
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter