Družstevní bytová výstavba – nová příležitost k pořízení bytu

3 min. čtení · Družstevní bydlení ·

Ceny nových bytů rostou, dostupnost hypotečních úvěrů se zhoršuje, počet zájemců o přestěhování do hlavního města či jeho okolí roste a kvalitních příležitostí, jak si zajistit slušné bydlení, ubývá. To jsou nejméně pro Prahu a okolí celkem lehce ověřitelná fakta z posledních dvanácti měsíců. Přitom se na obzoru v tuto chvíli nerýsuje žádná výrazná změna tohoto trendu, byť lze předpokládat, že se tempo růstu cen alespoň trochu zpomalí.

Jak je na tom družstevní bytová výstavba?

Jen SBD Praha a Finep za posledních pět let předaly k užívání, staví nebo chystají uvést na trh již více než jeden tisíc nových družstevních bytů. K tomu lze zmínit i další projekty družstevní bytové výstavby v Praze a dojdeme možná k druhé tisícovce nových bytů.

Proč je tento model zatím tak úspěšný?

Jedním z faktorů je samozřejmě cena, ale svou výraznou roli tu hraje jednoduchost pořízení družstevního bytu pro každou věkovou skupinu. První byty byly v rámci družstevní bytové výstavby předány před šesti lety. Byty je možné po splacení podílu člena družstva na pořizovacím úvěru převést do vlastnictví. Přesto není na prvním domě převedena více než pětina celkového počtu bytů.

Liší se bytové družstvo od společenství vlastníků jednotek?

Obě „bytové korporace“ jsou v mnohém podobné, nicméně svou podstatou zásadně odlišné. Zatímco společenství vlastníků jednotek nic nevlastní a jeho existence je dána zajištěním správy majetku svých členů, v případě bytového družstva je tomu přesně naopak. Bytové družstvo vlastní bytový dům, jeho členové jsou v pozici nájemců a podílí se na činnosti družstva. Bytové družstvo tak ze své podstaty dokáže efektivněji řešit případné dlužníky, případy nerespektování dohodnutých sousedských pravidel či chování poškozující společné části domu.

Je opravdu družstevní bydlení dostupné pro každého?

Vstupní podmínkou je schopnost zájemce o družstevní bydlení zajistit si pokrytí 25 % pořizovacích nákladů ze svých zdrojů. O zbytek se družstvo postará se splatností zpravidla 25 let po dokončení výstavby domu za rozumných podmínek. Přitom už nehraje roli věk, prokazování příjmů či majetkové poměry zájemce o členství v bytovém družstvu. Další výhodou je následná jednoduchá dispozice s bytem i nízké náklady případného převodu na třetí osobu.

Jaká je aktuální nabídka?

SBD Praha nabízí poslední desítku bytů ve štěrboholském projektu Malý Háj VII (více na www.bydlenisprirodou.cz) a připravuje další projekty, z nichž velmi blízko je zvažovaná nabídka nových bytů v Milovicích. Skvělá dostupnost centra Prahy (za cca 40 minut), dynamicky se rozvíjející městečko s řadou volnočasových aktivit zaměřených i na mladé rodiny mohou být spolu s cenou nesrovnatelnou s pražskými poměry jedinečnou příležitostí pro ty, kteří preferují větší byty za rozumné peníze. V projektu se počítá s cenou do 40 tis. Kč za m2 a v případě úspěšného dokončení jednání s dodavatelem stavby bude přednostně nabídnut zájemcům registrovaným na webových stránkách www.sbdpraha.cz.

A to je vše?

Samozřejmě nikoliv. Nové nabídky družstevních bytů přibydou časem zcela jistě i v Praze, ale členové družstva se budou muset připravit na vyšší cenu než dosud. A vedle toho bude SBD Praha hledat pro své členy a zájemce o družstevní bydlení nové příležitosti znovu i v okolí Prahy. Ale o tom zase příště, až budou známy dojednané lokality.

Rozhovor poskytl: Mgr. Martin Kroh, předseda představenstva SBD Praha

 

klíčová slova:
Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Bydlet v družstevním je stále populárnější

Družstevní bydlení zažívá období své renesance a zdaleka už není jen alternativou koupě bytu pro ty, kteří nedosáhnou na hypoteční úvěr. Výběr kvalitních staveb s řadou zajímavých prvků, pečlivé sledování průběhu výstavby s navazující efektivní správou bytového domu nebo široká podpora zájemcům…

Družstevní bydlení Klíčanka

Projekt Bytového družstva Klíčanka se stavebně pomalu blíží ke svému závěru a současně ke svému životnímu startu v podobě předání klíčů novým členům družstva. Termín předání je plánován na období října či listopadu letošního roku podle toho, jak se podaří…

Dostupné bydlení s podporou Prahy

Dne 18. června t.r. se v historických prostorách Rezidence primátora konal diskuzní kulatý stůl na téma Projekt dostupného družstevního bydlení s participací hlavního města Prahy. Setkání asi třicítky zástupců politických stran, městských částí, bytového družstevnictví a odborné veřejnosti uvedl primátor Zdeněk Hřib.…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter