Družstevní bydlení slaví velký návrat.
Co nás na něm dnes tak láká?

4 min. čtení · Nezařazené ·

Družstevní bydlení rozhodně nepatří mezi žádné mladíky. Roky ale stálo ve stínu touhy po vlastnictví. Dnes je ale družstevní bydlení v plné parádě zpět. Na bydlení dosáhnete podstatně snadněji a i soužití v rámci domu je v mnoha ohledech jednodušší.

Proč družstevní bydlení?

Vlastnictví družstevního bytu nabízí majiteli řadu výhod. Zatímco při koupi bytu do vlastnictví musíte nejprve uhradit celou cenu bytu, u družstevního bytu vám pro nastěhování bude stačit pouze 25-30% jeho ceny a už můžete bydlet. Měsíčně se pak platí splátka, která je pevně stanovená a nenavyšuje se. Touto částkou je postupně hrazena cena bytu. Po splacení je možné zůstat nadále členem družstva, případně můžete zažádat o převod do osobního vlastnictví.

Také další výhody jsou minimálně zajímavé: Nikde nejste vedeni coby dlužník, nikdo po vás nechce, abyste doložili své příjmy, nikdo neřeší, jestli jste zaměstnancem nebo osoba samostatně výdělečně činná. Družstevní byt si bez problémů můžete pořídit v jakémkoliv věku.

Pronájem družstevního bytu? Ano, je to možné

U družstevního bytu se jedná o nájemní vztah, kdy vlastníkem bytu stále zůstává družstvo, jeho člen však vlastní družstevní podíl. Ten můžete kdykoli prodat, darovat či odkázat. A to je to stejné, jako s jinou formou vlastnictví, ale zároveň je to jednodušší než například u bytů ve vlastnictví. A starší lidé mohou bezproblémově převést družstevní podíl na své děti nebo vnoučata, což je u vlastnického bydlení záležitost poměrně složitá a nákladná.

Navíc nebudete muset platit daň z nabytí nemovité věci, protože prodej probíhá převodem členských práv a povinností, tj. družstevního podílu na nového nájemníka, tedy člena družstva.

Pro koho je družstevní bydlení zvláště výhodné?

Princip družstevního bydlení je vhodný pro každého, kdo nemá nyní dostatek prostředků na zakoupení bytu do osobního vlastnictví. Zároveň se však nechce zadlužit, nebo nemá možnost získání hypotéky. Variantu družstevního bydlení také často volí rodiče studentů, kteří chtějí své peníze rozumně investovat. Zaplatí základní investici a pravidelnou měsíční splátku, případně její část, si platí jejich potomci například z brigád.

Kolik peněz musíme mít našetřeno, abychom si mohli pořídit cca 2+kk v Praze a kolik pak budeme měsíčně splácet? Jako modelový příklad můžeme použít ceny družstevního bytu v projektu Malý háj ve Štěrboholech, kde aktuálně stojí byt 2+kk o velikosti 54,2 m2 s balkónem 4,9 m2 (k datu 20.12.2016) 2 816 539 Kč. Při zaplacení minimálního družstevního vkladu ve výši 25 %, tedy necelých 705 tisíc Kč bude vaše měsíční splátka ve výši 10 017 Kč po dobu 25 let. I tento vstupní vklad můžete být financován například formou úvěru ze stavebního spoření.

Družstevní byty najdeme i v nové výstavbě

Družstevní bydlení je znovuobjevenou cestou, jak bez vysoké a na dlouhé roky zavazující hypotéky získat bydlení s jasně a dlouhodobě danými pravidly. Každá splátka je zde investicí do vašeho bydlení, nikoliv pouhým výdajem, jako u klasického nájemního bydlení.

V současné době na zvýšenou poptávku po družstevní formě bydlení reagují také developeři a vzniká množství družstevních bytů v novostavbách. Aktuálně jsou družstevní byty nabízeny v projektech společnosti Finep Malý háj VI. , Praha 10 – Štěrboholy (nově otevřená lokalita pro družstevní výstavbu) a Prosek Park XI , Praha 9 – Prosek (pokračující družstevní projekt; první družstevní projekt včetně nastěhování byl Prosek Park II. včetně nastěhování r. 2013). Družstevní byty najdeme i u projektu LakePark Staré Splavy společnosti EBM Partners a připravovány jsou i další projekty družstevní výstavby.

Určitě vás bude zajímat, zda je cena nového bytu v bytovém družstvě srovnatelná s byty prodávanými do vlastnictví? Není rozdíl v ceně družstevního bytu nebo bytu v osobním vlastnictví ve stejné lokalitě a ve stejném rezidenčním projektu. Jednotlivé ceny bytů se samozřejmě mohou lišit cenou vnitřního vybavení nebo umístěním v rámci bytového projekt.

klíčová slova:

Další podobné články
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter