Družstevní bydlení se vrací. Co nás na něm láká?

4 min. čtení · Nezařazené ·

Možná přemýšlíte o novém bydlení a porovnáváte výhody i zápory koupě bytu či nájemního bydlení. Hypotéka na desítky let nebo vidina pravidelného „vyhazování“ nájemného vám není příjemná? Když se nemůžeme rozhodnout mezi dvěma možnostmi, možná je tím správným řešením možnost třetí. Tou je družstevní bydlení, které se opět stává zajímavou a stále častěji vyhledávanou formou.

Možná máte družstevní bydlení zafixované jako velice starou formu bydlení a skutečně máte pravdu, družstevní bydlení má v Česku dlouholetou tradici. Zlatou éru prožívalo v době první republiky a po druhé světové válce, po roce 89 však většina začala upřednostňovat vlastní bydlení. V dnešní době u nás působí stovky bytových družstev a staví se i zcela nové družstevní byty v atraktivních lokalitách, což svědčí o vzrůstajícím zájmu o tuto alternativu. Je totiž historicky vyzkoušená a přináší zájemcům o byt řadu výhod. Co tedy družstevní bydlení obnáší?

Jaký je princip družstevního bydlení?

Bydlení v družstvu je na pomezí mezi vlastnictvím a nájemním bydlením. Zájemce o družstevní bydlení musí vstoupit do družstva, zaplatit členský podíl a poté postupně splácet zbytek ceny bytu. Po dobu splácení je vlastníkem družstevního bytu družstvo. Člen bytového družstva je v pozici nájemníka, vlastní však družstevní podíl. Po splacení ceny bytu je možné zůstat nadále členem družstva, případně můžete zažádat o převod do osobního vlastnictví.

Družstevní byt získáte snadněji a bez hypotéky

Mnohé zájemce o získání bytu naláká vidina vlastního bydlení bez nutnosti vzít si hypotéku a bez složitého prokazování příjmů. Při vstupu do družstva a zaplacení členského podílu je totiž úvěr veden na družstvo a sami členové se nezadlužují. Nový člen družstva splatí pouze 25 – 35 % z celkové pořizovací ceny vybraného bytu. Měsíčně se pak platí splátka, která je pevně stanovená a nenavyšuje se. Jedná se o velkou přednost, neboť oproti tomu tržní nájmy v souvislosti s inflací v čase výrazně rostou.

I v průběhu nájemního vztahu s družstvem můžete s bytem disponovat. Rozdíl je v tom, že neprodáváte byt, jako v případě osobního vlastnictví, ale družstevní podíl. Přitom nebudete muset platit daň z nabytí nemovité věci, protože prodej probíhá převodem členských práv a povinností, tj. družstevního podílu na nového nájemníka, tedy člena družstva.

Pro koho je družstevní bydlení zvláště výhodné?

Princip družstevního bydlení je vhodný pro každého, kdo nemá nyní dostatek prostředků na zakoupení bytu do osobního vlastnictví. Zároveň se však nechce zadlužit, nebo nemá možnost získání hypotéky. To se týká poměrně velké části lidí, kteří mají třeba nepravidelný příjem, nebo se jedná o absolventy či seniory. Jejich věk a výše platu je vyřazuje ze hry pro získání hypotéky a jinou šanci na získání svého bytu vlastně nemají. Variantu družstevního bydlení také často volí rodiče studentů, kteří chtějí své peníze rozumně investovat. Zaplatí základní investici a pravidelnou měsíční splátku, případně její část, si platí jejich potomci například z brigád.

Družstevní bydlení je tedy znovuobjevenou cestou, jak bez vysoké a na dlouhé roky zavazující hypotéky získat bydlení s jasně a dlouhodobě danými pravidly. Každá splátka je zde investicí do vašeho bydlení, nikoliv pouhým výdajem, jako u klasického nájemního bydlení. V současné době na zvýšenou poptávku po družstevní formě bydlení reagují také developeři a vzniká množství družstevních bytů v novostavbách.

klíčová slova:

Další podobné články

Výpověď z nájmu pro finanční obtíže spojené s pandemií,…

Jestliže nájemce či osoby s ním žijící přijdou v důsledku pandemie vyvolané nemocí COVID-19 o příjmy, může to vést k tomu, že nebudou mít na placení nájemného. Jaké možnosti v takovém případě mají? Jak může naproti tomu postupovat pronajímatel?

Jak na revitalizaci bytového domu s dotací v sedmi…

Chystáte se revitalizovat váš bytový dům? Je to zdlouhavý a náročný proces jehož zvládnutí rozhoduje o tom, jak efektivně investujete vaše peníze a jak dlouho se budete radovat z opraveného domu. Jak revitalizace probíhá a na co si dávat pozor?




Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter