Dotazy na téma Zákon 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen jako NOZ)

min. čtení · legislativa ·

Zdravíme Vás, vážení čtenáři,

mnozí z Vás nám píší do redakce dotazy na téma Zákon 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen jako NOZ) a jeho implementace pro SVJ. Co se pro stávající SV mění? Jak mají vypadat stanovy od roku 2014? Jak se dle NOZ má hlasovat na shromáždění, kolik je třeba přítomných pro zdárné hlasování, kolik procent hlasů je potřeba ke schválení toho a onoho?

Ve spolupráci s právními rádci i z vlastních zkušeností se pokusíme pomoci Vám, společenstvím vlastníků, nahlédnout do nového občanského zákoníku, kterým se mění nejen zákon č. 72/1994 Sb., kterým se upravují některé spoluvlastnické vztahy k budovám a některé vlastnické vztahy k bytům a nebytovým prostorům a doplňují některé zákony (zákon o vlastnictví bytů), ve znění pozdějších předpisů.

S mnohými členy společenství vlastníků jsme se shodli, že je velice nelehkým úkolem sepsat do takto krátkého článku veškeré povinnosti, které je třeba upravit oproti rokům minulým “zaběhnutým kolejím”. Každé společenství vlastníků, jakožto právnický subjekt, je natolik individuální, že je prakticky nemožné unifikovat, co se musí neprodleně změnit, aby vše bylo v souladu s platnými právními předpisy.

Začněme proto tím nejobecnějším… Zajisté, jako dobrá zpráva pro společenství vlastníků, která vznikla před rokem 2014, se jeví pochopení ze strany Ministerstva spravedlnosti. V loňských letech byly totiž k již neplatnému zákonu o vlastnictví bytů vydány vzorové stanovy, které mnohým společenstvím vlastníků usnadnily jejich zakládání. Vzorové stanovy jsou totiž využívány v hojném počtu. Bohužel s příchodem nového občanského zákoníku nepřišly žádné vzorové stanovy, které by splňovaly normy dle aktuálních zákonných podmínek.

Pozitivní na celé situaci je ale především lhůta, ve které měla všechna společenství vlastníků své stanovy upravit. Hovoříme zde o lhůtě tří let od okamžiku účinnosti nového občanského zákoníku, tedy 1. 1. 2014. Během této doby byla společenství vlastníků povinna doručit příslušnému rejstříkovému soudu své změněné stanovy.

A co se bude dít nyní, pokud ještě nemáte stanovy dle NOZ upravené?

Doposud byly rejstříkové soudy shovívavé a ještě i nyní vyčkávají na poslední společenství vlastníků, aby své nové nebo alespoň upravené stanovy na rejstřík vložily. Podle informací přímo od rejstříkového soudu však víme, že tato trpělivost již nebude trvat dlouho a začnou aktivně vymáhat zjednání nápravy. Zda a jak vysoké budou pokuty, v tuto chvíli ještě nevíme, ale pokusíme se pro Vás tuto informaci co nejdříve zajistit.

Vřele doporučujeme, abyste Vy, členové společenství vlastníků, nezanedbali povinnost provedení potřebných změn ve Vašich stanovách a začali nahlas upravovat, doplňovat, popřípadě tvořit stanovy, které budou v souladu s novým občanským zákoníkem.

Není třeba bát se úprav a změn stanov, hlavní je se zaměřit na konkrétní části stanov, které odporují novému občanskému zákoníku a modifikovat je, popřípadě vytvořit nová znění těchto částí, především v souladu se zákonem a samozřejmě i v souladu s povahou Vašeho společenství vlastníků.

Pomůžeme Vám s vypracováním stanov dle NOZ, nyní ještě se slevou, která je platná do konce dubna

Stačí, když v tomto odkazu vyplníte objednávku. Pokud v objednávce zaškrtnete „Přepracování stávajících stanov SVJ“, požádáme Vás o zaslání editovatelné kopie Vašich stávajících stanov SVJ (doporučujeme), nebo je zkusíme ve Sbírce listin dohledat podle IČ.

Advokátní kancelář Vám následně do 12 pracovních dnů vypracuje návrh, který Vám zašle do emailu nebo na uvedenou adresu poštou, pokud nepreferujete emailovou komunikaci, a vy je buď na shromáždění schválíte, nebo můžete dále požadovat úpravy. Po oboustranném odsouhlasení pak už jen záleží na objednávce, a jakou možnost jste v objednávce vybrali, a to zda budete chtít stanovy na rejstřík vložit dle již vytvořené objednávky nebo si tento proces zajistíte posléze sami.

Garance právní správnosti stanov SVJ

Garantujeme Vám právní správnost, v případě jakékoliv právní chyby stanov SVJ, která odporuje NOZ Vám vrátíme peníze.

A proč využít právě nás, co získáte?

  • získáte garanci právní správnosti stanov SV
  • stanovy SV budou „sestavené“ přímo pro Vaše potřeby
  • dlouholeté zkušenosti právní kanceláře s přípravou stanov SV

Pokud byste měli jakékoliv dotazy, neváhejte se na nás obrátit, těšíme se na Vás.

S přátelským pozdravem

Barbora Zimová

Mgr. Barbora Zimová

Projektová manažerka

E: redakce@radceprosvj.cz

T: +420 601 222 819

W: www.radceprosvj.cz

Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Pojištění v rámci SVJ – na co je nutné…

Povinnost péče řádného hospodáře, kterou mají ze zákona členové výboru (předseda) SVJ, v sobě zahrnuje i povinnost předvídat nejrůznější nebezpečí, která s sebou přináší zpravidla neočekávané události. Kromě správně zvoleného typu pojištění je nutné nepodcenit i další údaje.

Obtěžuje vás sousedovo kouření na balkóně či v okně?

Okna dokořán a využívání balkónů – v létě se snažíme si pobyt v bytě co nejvíce zpříjemnit. Otevřená okna a balkóny však více využívají i sousedé – kuřáci. Jaká jsou jejich práva a kde naopak začínají ta vaše? Lze kouření na balkónech…

Zákon mluví jasně: Pronajímatel nesmí nájemci bránit v nahlášení…

Některé nájemní smlouvy obsahují ustanovení, které nájemcům nedovoluje zřídit si v nájemním bytě trvalý pobyt. Takový zákaz však nemusí nájemce respektovat. Co je třeba učinit k přihlášení k trvalému pobytu v nájemním bytě? Jsou obavy pronajímatele z trvalého pobytu nájemce v bytě oprávněné? A jak může pronajímatel…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter