Dlažba v celém bytě? Žádný problém

6 min. čtení · z praxe ·

Podlaha z dlažby je velmi častou volbou zejména v rodinných domech. V současné době se dlažba pokládá ve všech interiérech, a to i v bytových domech. Moderní je v místnostech, kde byste ji nečekali, tedy třeba v ložnici či obývacím pokoji. Standardem je však v koupelně, předsíni a kuchyni. Jaké vzory jsou moderní a jak trendy skloubit s funkčností?

Snadná údržba i vysoká životnost

Nejzásadnější výhodou je snadná údržba. Dalšími výhodami jsou její odolnost a životnost. Podlaha vydrží desítky let, aniž by se nějakým způsobem znehodnotila. Musíte však sáhnout po té správné a pohlídat si parametr otěruvzdornosti. Ten informuje o tom, jak moc velkou zátěž dlažba vydrží. Je uváděn na stupnici PEI 1 až PEI 5 s tím, že 1 značí nejmenší odolnost a 5 naopak nejvyšší. Do koupelny a na toaletu volte obklady s parametrem PEI 2. Do kuchyně však již sáhněte po třídě PEI 3 a do předsíně se hodí již PEI 4. Do obytných místností volte PEI 1 nebo PEI 2.

Design říká dlažbě ano

Velké hladké plochy ve všech interiérech elegantně a vkusně. Hrát si můžete i s optikou. Pokud použijete dlaždice velkých rozměrů v malé místnosti, opticky ji zvětšíte. Velké místnosti zas dodají nádech luxusu. Výrazné motivy a menší rozměry naopak místnost zmenší. U výrazných motivů buďte také pozorní z toho důvodu, že se mohou rychle okoukat. Nenahrávají tomu ani aktuální trendy, které udávají směr k minimalismu, jednoduchosti a nadčasovému čistému designu. Žádané jsou imitace přírodního kamene, kovu či betonu a v barvách vládnou zemité tóny, béžová, bílá a šedá.

Proč se dlažbě v obytných místnostech vyhýbáme?

Důvodem, proč se někteří lidé vyhýbají dlažbě v celém obytném prostoru, je pocit chladu, který s dlaždicemi souvisí. Ano, je to pravda, dlaždice jsou ve srovnání s jinými materiály studenější. Keramika má však jednu nezanedbatelnou vlastnost a tím je skvělá prostupnost tepla a díky tomu keramická podlaha dokáže i hřát. Postačí při rekonstrukci zabudovat do podlahy podlahové topení. Efektu teplejšího prostředí taky docílíte běhounem nebo vhodně skombinovanými bytovými doplňky v teplejších tónech.

Další podobné články

Plísně v bytě – i když ji ještě nevidíte,…

V domácnosti požadujeme maximální čistotu. Rozhodně zde nechceme mít plíseň. Právě plísni se ale v zimních měsících mimořádně daří. Důvodem je ideální teplota a vlhkost. Je to důležité v první řadě pro naše zdravím, ale také kvůli hezkému vzhledu stěn…

Systémové řešení pro keramické obkladky a dlažby

Rozmanitost a vzrůstající kvalita různých typů obkladů a dlažeb pro novostavby i renovace vyžaduje neustálý vývoj stavebních materiálů, které jsou pro jejich úspěšnou realizaci klíčové. Baumit v této oblasti dlouhodobě nabízí svůj ucelený program s názvem Baumacol.
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter