Dálkové odečty tepla a vody začínají být v českých domácnostech standardem

4 min. čtení · měření tepla a vody ·

Ještě před několika lety jsme museli při odečtu vody či tepla vpustit do bytu cizí osobu. To však bylo jak pro ubytovatele bytu, tak pro SVJ komplikované. Dnes se běžně instalují měřiče, které fungují na principu radiové komunikace a dokážou provést odečet na dálku. K dalšímu šíření tohoto komfortního řešení nahrává také chystaná evropská legislativa.

V čem jsou dálkové odečty výhodnější?

Jsou přesnější, zvyšují komfort uživatelům bytů a eliminují chyby při odečtech i možnost záměrné manipulace s přístroji. Další výhodou je možnost provádění častějších odečtů a sledování naměřených hodnot na internetu. Majitel či správce nemovitosti i nájemníci tak mohou mít lepší přehled o spotřebě energií a vody v domě.

Častější odečty všech měřicích zařízení v bytě zajistí i větší spravedlnost při stěhování. Zaplatíte pouze to, co jste skutečně spotřebovali.

Existence radiového systému usnadní odečty i v případě bytů, které by uživatel z jakýchkoliv důvodů nezpřístupnil pro provedení odečtu.

Dálkové odečty tepla a vody umožňují i průběžné sledování spotřeby tepla a vody

„Dálkové odečty indikátorů a vodoměrů probíhají ve dvou variantách. První je pomocí mobilní sběrnice dat, tou druhou a v tuto chvíli nejmodernější možností, je odečet pomocí automatické sběrnice dat. Tato varianta také umožňuje nadstavbu, a to webový portál s aktuálním přehledem spotřeby tepla a vody v domě či bytě, informuje o principu měření Jana Machková, ředitelka společnosti ista Česká republika.

Přehledy o spotřebě jsou navázány k internetovému portálu, který je přiřazen k objektu, kde bydlíte. Můžete využít také propojení s e-mailem či SMS zprávami, kdy budete informování o výkyvech ve spotřebitelském chování. SMS nebo e-maily zde mohou sloužit jako varování před nenadálými událostmi, jako je třeba protékající toaleta.

Odečty se řeší také v rámci legislativy EU

Trend v oblasti odečtů se dostává také do hledáčku evropské legislativy. Návrh novely směrnice o energetické účinnosti z roku 2016 uvádí, že od 1. ledna 2020 by měly být v českých domácnostech instalovány pouze měřiče a indikátory, které umožňují dálkový odečet. U již instalovaných přístrojů, které však tuto možnost neposkytují, by se funkce buď musela aktivovat, nebo by byly do 1. ledna 2027 nahrazeny odečitatelnými přístroji. „Technologie poměrového měření společnosti ista už dnes splňuje všechny české i evropské normy a je plně připravena na nová pravidla rozúčtování evropské směrnice EED/27/2012,“ uzavírá Jana Machková, ředitelka společnosti ista Česká republika.

 

 

Další podobné články

Kontrola nad spotřebou vody se stává velkým tématem

Téma spotřeby vody a hospodaření s vodou se v průběhu několika posledních let stalo celospolečenským problémem. Velkým tématem se stává i pro vlastníky bytových domů, bytová družstva, SVJ a správce. Zájem je především o hi-tech technologie umožňující efektivní hospodaření s vodou a možnost…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter