Čtyři důležité rady, jak nenaletět podvodníkům při zateplování domu

5 min. čtení · Zateplení obálky budovy ·

Zateplení bytového domu patří pro jeho vlastníky mezi největší a nejdražší akce. Výsledkem má být prodloužení životnosti domu, odstranění závad, úspory na vytápění a nový, hezký vzhled. Místo toho zažívají v některých SVJ z výsledku zateplení spíše rozčarování. Na vytápění neušetří tolik, kolik předpokládali a na zateplovacím systému se stále objevují závady. Není třeba, abyste se během noci stali odborníky na zateplování, přesto si můžete kvalitu provedení snadno ohlídat.

 1. Zajímejte se o firmu a nezapomínejte na stavební dozor

Pokud jste členem společenství vlastníků jednotek či bytového družstva, jistě dobře víte, jak komplikované je rozhodování o penězích a společném majetku. Na družstevní finance si dávejte pozor stejně jako na své osobní a ve vlastním zájmu se informujte o investicích a stavebních pracích na domě. Odborníci ze Sdružení EPS ČR doporučují kontrolovat průběh stavby a práci stavebníků i v případě, že zateplování zařizuje bytové družstvo, stejně jako byste zateplovali svůj vlastní dům. Pokud jste si na schůzi bytového družstva odsouhlasili zateplení vašeho bytového domu, čeká vás ještě mnoho práce a důležitých rozhodnutí. Mezi nabídkami stavebních firem na provedení práce se neorientujte pouze podle kalkulace ceny, ale také podle jejich recenzí.

2. Při výběru firmy buďte opatrní a prověřujte nabídky předem

Než si stavebníky a dodavatele vyberete, ověřte si jejich spolehlivost a spokojenost minulých zákazníků podle referencí. O výrobcích a dodavatelích pěnového polystyrenu se můžete informovat u odborníků ze Sdružení EPS ČR na webových stránkách www.epscr.cz, kteří vám ochotně doporučí nejvhodnější řešení pro vaši stavbu.

3. Na nepoctivost stavebníků a vady zateplení můžete přijít i svépomocí

Nezapomínejte, že i jako pouhý obyvatel domu máte právo se zajímat o stav vašeho domu a dohlížet na průběh prací. Sami se zajímejte o projekt a kontrolujte i činnost družstevních orgánů. „Statutární orgán by měl najmout stavební dozor, který bude zajišťovat technickou správnost postupu zateplování a odborně posoudit ty aspekty stavebních prací, kterým laici ve vedení SVJ a bytových družstev ani nemohou rozumět. Jako obyvatel bytového domu se však svému bydlení ve vlastním zájmu věnujte i sami. Rekonstrukce a zateplení jsou jednou z největších investic, která vás může potkat. Nelitujte proto času a energie, kterou pro nejkvalitnější zateplení vydáte. Desky z pěnového polystyrenu s označením EPS 70 F určené na fasádu by měly mít objemovou hmotnost minimálně 13,5 kg/m3 a tři barevné pruhy na kratší straně každé desky v kombinaci zelená-černá-zelená,“ uzavírá Pavel Zemene.

4. Kvalitní desky z pěnového polystyrenu mají logo Značky kvality

Kvalitní polystyren mohou kupující poznat podle loga Značka kvality. To uděluje od ledna 2010 Sdružení EPS ČR výrobcům polystyrenu a je tak zárukou kvalitního výrobku. Tuto značku jsou povinni získat všichni členové Sdružení. Zákazník si tak může být jistý, že kupuje výrobek od firmy, která je nadstandardně kontrolována a jejíž povinností je chránit dobré jméno Sdružení EPS ČR a výrobků z EPS. „Majitelé rodinných domů, bytová družstva či společenství vlastníků jednotek, jež uvažují o zateplení pomocí pěnového polystyrenu, by si měli tyto údaje od zateplovacích firem vyžádat a zkontrolovat,“ upozorňuje Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

Kvalita pěnového polystyrenu se v ČR řídí normou ČSN EN 13 163. Ta definuje, jaké vlastnosti musí tento materiál mít, aby mohl být prodáván na evropském trhu. „Kromě toho je ale třeba splnit požadavky na tepelnou izolaci z pěnového polystyrenu pro různé konstrukce obvodových stěn, podlah, střech apod. Tyto požadavky jsou stanovené v aplikačních normách ČSN 727221-1 a ČSN 727221-2“ vysvětluje Pavel Zemene.

Značka kvality zákazníkům poskytne jistotu, že kupovaný pěnový polystyren má vlastnosti požadované nejen evropskou normou EN 13163, ale že také podléhá výrazně přísnější kontrole kvality. Takové výrobky pak splňují mnohem přísnější kritéria než výrobky ostatních firem. Obecně lze říci, že kvalita pěnového polystyrenu v České republice je srovnatelná se západními zeměmi, a to i díky pravidelné kontrole ze strany Sdružení EPS ČR.

Kde hledat informace, případně ověřenou pomoc s průběhem rekonstrukce?

Pokud se chystáte na revitalizaci bytového domu, dobrý tipem pro ověřené a využitelné informace je seminář Akademie pro bytové domy, kde získáte spoustu zkušeností z praxe. Seminář proběhne formou moderované diskuze s velkým prostorem pro dotazy. Nepůjde o žádné teoretické poučky, ale o reálné situace, se kterými se v proběhu rekonstrukce vlastníci bytových domů setkají.Odpovídat na dotazy bude stavební technik, stavební dozor i zástupce projekční kanceláře. Právě jejich zkušenosti z praxe jsou nenahraditelné.

Seminář se uskuteční 22. září 2016 v Praze. Registrovat se můžete na www.akademiebd.cz. Informace o seminářích můžete získat také e-mailem na akademie@dumplnyuspor.cz nebo telefonicky na bezplatné lince 800 821 831. Účast na semináři je po předchozí registraci zdarma.

klíčová slova:

Další podobné články

Zateplení? Chtějte jen to nejlepší!

Každý, kdo plánuje zateplení svého domu, si pokládá otázku: Použiji fasádní polystyren nebo minerální vatu? Vnější omítka bude silikonová nebo silikátová? Jaké mám použít hmoždinky, aby se mi na hotové fasádě následně neprokreslovali?

Výdaje za vytápění v zimě zvyšují tepelné mosty

Chladné zimní dny s sebou přinášejí i stoupající náklady na vytápění. Jedním z důvodů, proč za teplo doma zaplatíme více, jsou tepelné mosty. Právě tudy z bytu utíká teplo skrz fasádu ven. Tepelné mosty přispívají i ke vzniku plísní v…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter