Češi preferují spotřebiče v energetické třídě A a vyšší

6 min. čtení · Elektro ·

I přesto, že úsporné spotřebiče energetické třídy A a vyšší převažují v 90% domácností, tak pouze 15 % domácností zvolí nejúspornější spotřebiče kategorie A+++. Odborníci nicméně upozorňují, že současná škála energetických štítků je zastaralá. Evropská unie souhlasí a plánuje, že všechny stávající spotřebiče přeřadí do kategorií C až G.

Štítky označující energetickou náročnost přístrojů, které pomáhají spotřebitelům rozlišit, jakou spotřebu mohou  od nového výrobku očekávat, se v České republice používají od roku 2001. Pokud se Češi vydají na nákup nového domácího spotřebičem nejčastěji preferují ty v energetické třídě A a vyšší.

Na kvalitu hledíme při nákupu praček a ledniček

Podle výzkumu společností E.ON a Ipsos na vzorku 2 001 respondentů má celkem 90 % Čechů domácnost vybavenou převážně spotřebiči třídy A nebo vyšší. „Přes 40 procent tuzemských domácností používá především spotřebiče energetické třídy A++, 26 % domácností využívá hlavně spotřebiče A+ a jenom 15 % domácností upřednostňuje nejúspornější energetickou třídu A+++,“ vysvětluje Michaela Špačková, energetická poradkyně z internetové služby E.ON Rádce. Pokud se zákazník při nákupu rozhodne pro nejúspornější spotřebič, téměř vždy jde o pračku (46 %) nebo ledničku (rovněž 46 %).

Právě u velkých spotřebičů přitom může i rozdíl jedné třídy znamenat ročně stovky korun navíc na účtu za energie. Například za elektřinu pro provoz ledničky o objemu 300 litrů zaplatíte 770 Kč ročně, pokud jde o nejvyšší energetickou třídu A+++. V nižší třídě A++ jsou roční náklady zhruba o 290 Kč vyšší, v třídě A+ je rozdíl dokonce 550 Kč.

Nejdříve zvažte potřebnou velikost přístroje

Podle odborníků jsou energetické štítky dobrým, nikoliv však jediným vodítkem při nákupu nového přístroje. „Spotřebiče vybírejte především tak, aby velikostně postačovaly vaší domácnosti. Například 300litrová lednička A+++ spotřebuje více elektřiny než 150litrové modely A++. Ještě úspornější bývá 75litrová chladnička A+. Teprve až vyberete adekvátní velikost, věnujte pozornost energetickým třídám,“ doporučuje Michaela Špačková.

Ledničky nebo pračky v nižších kategoriích díky technickému pokroku natolik zastaraly, že musely uvolnit místo na trhu. „Na štítcích bílých spotřebičů jsou sice ještě vidět původní energetické třídy A až D, ale aktuálně je povolený už jen prodej vyšších tříd A+, A++ a A+++. V případě jiných výrobků – například vysavačů, televizorů, žárovek – je situace jiná,“ říká Juraj Krivošík z konzultační společnosti SEVEn, Střediska pro efektivní využívání energie, o. p. s.

Počítá se se změnou značení spotřebičů

Právě kvůli tomuto vývoji se značení spotřebičů v horizontu příštích let významně změní. Evropská komise navrhuje, aby byly všechny spotřebiče přeřazeny do nové stupnice A až G. „Dvě nejvyšší třídy (A, B) by byly zpočátku prázdné, což vytvoří rezervu v systému, který by měl být použitelný minimálně 10 let,“ říká Karolína Kottová, tisková mluvčí Evropské komise. „Pokud návrhy Evropské komise schválí ministři členských zemí a Evropský parlament, začne Komise v roce 2017 pracovat na aktualizaci štítků pro specifické výrobky,“ doplňuje Kottová.

klíčová slova:

Další podobné články

Co je důležité pro správné osvětlení interiéru

Výběr vhodného osvětlení do interiéru je často složitější, než se může zdát. Musí splňovat estetické i praktické požadavky. Důležitá je i volba typu žárovky, zářivky nebo diody. Správně zvolené osvětlení má význam i pro naše zdraví. I když si to…

Fotovoltaická elektrárna v bytovém domě? Proč ne

Populární technologií poslední doby se staly fotovoltaické panely. Vyrábět si vlastní elektrickou energii ze slunce je efektivní a přináší to řadu výhod. Slunce je zdarma a elektřina je jako energie využívána stále častěji. Díky rychlému vývoji baterií navíc tento podíl…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter