Cena vody 2019: Za vodu si připlatíme nejen v Praze

5 min. čtení · energie ·

Plyn, elektřina a stejně tak i voda v novém roce zdraží. Vybrané vodárenské společnosti, které už zveřejnily ceník pro následující rok, plánují zdražení o necelých 5 %. U vody by se tedy měla průměrná cena vyšplhat až na 90 Kč za metr krychlový.

Zdražení vody není jediné. Ceny rostou ve více oblastech

Hlavní důvod zdražování je růst energií, a to především elektřiny. Za zdražování také může růst mezd, které se dotýkají personálních nákladů vodárenských společností a jejich dodavatelů. Cena za vodu je však stále jedna z levnější položek, kterou rodina vydá na své bydlení. Tvoří přibližně 1 % z celkových nákladů.

Kolik stojí voda napříč republikou

Nejvíce si za vodu připlatí na severozápadu Čech. Naopak nejnižší výdaje budou mít z celorepublikového hlediska na severovýchodu Čech. Nejdražší vodu v roce 2018 měli obyvatelé Semilska, Táborska, Sokolovska a Královéhradecka, kteří jsou výjimkou na severovýchodu republiky. Naopak nejlevnější poplatky za vodu mají na Pelhřimovsku a Klatovsku. Neplatí ani to, že cena vody se odvíjí od kupní ceny bytů. Důkazem je toho právě Praha, kde cena vody nepřesáhne již zmiňovanou průměrnou cenu 90 Kč. Zdražovat se však bude i v hlavním městě. Za jeden metr krychlový Pražané zaplatí 89,66 Kč. „Cena vody v metropoli tak i nadále zůstává na úrovni celorepublikového průměru a oproti letošnímu roku vzroste pouze o inflaci,“ vysvětlil tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.

Co cena za vodu zahrnuje

V rámci ceny za vodu platíme za veškeré náklady spojené s výrobou a distribucí pitné vody a stočné. Započítané máme také náklady spojené s odváděním a čištěním odpadních vod. Významná položka ve finální ceně je samotný nákup surové vody a rozvoj sítí. Z poplatků jdou peníze i na údržbu sítě vodovodů a kanalizací, zdrojů, čistíren a dalších technologií.

Spotřebu vody hradíme formou záloh. Vyúčtování spotřeby studené i teplé vody najdeme v rámci ročního vyúčtování, které bychom za rok 2018 měli obdržet nejpozději do konce dubna 2019.

Zdražování vody. Vývoj ceny vodného a stočného (za m3, v Kč vč. DPH)

2000 32,63
2010 56,51
2011 60,39
2012 66,35
2013 74,35
2014 75,84
2015 77,65
2016 85,18
2017 85,42
2018 87,39
2019 89,66
(zdroj: PVK)

klíčová slova:

Další podobné články

Zvažujete tepelné čerpadlo? Nespalte se

Podepsat zdánlivě výhodnou smlouvu, koupit tepelné čerpadlo a změnit dodavatele energií. Přesně to po vás mohou chtít nechvalně proslulí „šmejdi“. Po mobilních tarifech, dekách a hrncích si totiž našli nové téma. Úspory za teplo.

Jak se bránit neodpovídající výši záloh na elektřinu a…

Elektřinu a plyn platí spotřebitelé zálohově, přičemž postup pro určení výše záloh určuje zákon. Ne všichni dodavatelé však výši záloh stanoví správně. Jaký počet a výše záloh je tedy v pořádku? A jak se můžete bránit v případě, že s…

Třetina Čechů netuší, v jaké energetické třídě bydlí. Za…

Celkem 32,8 procenta Čechů neví, v jaké třídě energetické náročnosti je jejich dům či byt. Další čtvrtina Čechů (25,9 %) tuto informaci nezná, neboť nemá zpracovaný energetický štítek. Majitelé starších neúsporných domů při tom zbytečně přicházejí o desetitisíce korun za…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter