Bytová družstevní výstavba je stále více populární

3 min. čtení · Družstevní bydlení ·

Začátkem října představilo SBD Praha nový projekt bytové družstevní výstavby – Malý háj v pražských Štěrboholech. Velký zájem o tento projekt předčil všechna očekávání!  Aktuálně zůstává k dispozici asi tucet posledních volných bytů, takže je nejvyšší čas si pospíšit.

Bytový dům tvoří celkem 72 bytů s možností volby garážového stání a omezeného množství komor a sklepů. Dokončení objektu se předpokládá na konci roku 2019 a jeho předání hned v následujících měsících.

Pro koho je družstevní bydlení ideální?

  • Chci bydlet ve vlastním, nemám dost finančních prostředků na koupi nového bytu, ale zadlužovat se nechci.
  • Mám nepravidelnou, i když dostatečnou, výši příjmu a nedosáhnu tak na hypotéku.
  • Mám děti, kterým chci zajistit výhodné bydlení např. při studiu.
  • Stěhuji se často za prací a hledám výhodné bydlení se snadným převodem na dalšího zájemce.
  • Mám už půjčku, která mi zavírá cestu k hypotečnímu úvěru.
  • Jsem senior a hypoteční banka mi nabízí financování na omezený počet let.
  • Chci mít jistotu, že si v případě potřeby poradíme s problémovými sousedy nebo dlužníky.
  • Hledám dlouhodobě výhodnou investici pro své finanční prostředky.

Jaké má družstevní bydlení výhody?

Bez hypotéky, bez dluhů a bez prokazování příjmů pro jednotlivé členy družstva

U družstevní bytové výstavby si totiž úvěr bere družstvo a sami členové družstva se nezadlužují, ani se nemusí nijak bance prokazovat, pouze hradí družstvu měsíční splátky, kterými se splácí úvěr družstva u banky. Stačí splatit minimálně 25 % kupní ceny vybraného bytu a získáváte právo nájmu tohoto bytu.

Výhodná kombinace vlastnického a nájemního bydlení

Po uhrazení celé ceny bytu anuitními splátkami nájemného nebo jednorázovou splátkou lze nemovitost převést do vlastnictví člena družstva.

Výhodná kombinace vlastnického a nájemního bydlení

Anuitní splátka je stejná po celou dobu splácení, mění se pouze v závislosti na změnách úrokové sazby banky při výročí její fixace. Oproti tomu tržní nájemné se může neustále zvyšovat každoročně, např. vlivem inflace.

Snadný převod družstevního podílu

Družstevní byt lze „prodat“ formou převodu družstevního podílu, a to i před splacením jeho celé ceny. Cena za takový převod obsahuje zpravidla celou dosud splacenou část ceny bytu, případně zvýšenou o částku dohodnutou s nabyvatelem družstevního podílu (tj. členských práv a povinností) podle atraktivity bytu. Se splácením dále pokračuje nový člen družstva. Při tomto převodu se neplatí žádná daň z nabytí nemovité věci. V případě společného členství manželů v družstvu nespadá družstevní podíl do dědictví.

Vyšší ochrana investice

Má investice je oproti společenství vlastníků jednotek v bytovém družstvu lépe chráněna před problémovými sousedy a hlavně dlužníky z řad ostatních členů družstva.

Co lze doporučit všem, kteří by stáli o družstevní byty? Neváhejte a zaregistrujte se. Stanete se součástí sítě zájemců, kterým budou zasílány novinky z oblasti bytové družstevní výstavby.

Více informací o současném projektu Malý háj najdete na www.bydlenisprirodou.cz.

klíčová slova:
Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Bydlet v družstevním je stále populárnější

Družstevní bydlení zažívá období své renesance a zdaleka už není jen alternativou koupě bytu pro ty, kteří nedosáhnou na hypoteční úvěr. Výběr kvalitních staveb s řadou zajímavých prvků, pečlivé sledování průběhu výstavby s navazující efektivní správou bytového domu nebo široká podpora zájemcům…

Družstevní bydlení Klíčanka

Projekt Bytového družstva Klíčanka se stavebně pomalu blíží ke svému závěru a současně ke svému životnímu startu v podobě předání klíčů novým členům družstva. Termín předání je plánován na období října či listopadu letošního roku podle toho, jak se podaří…

Dostupné bydlení s podporou Prahy

Dne 18. června t.r. se v historických prostorách Rezidence primátora konal diskuzní kulatý stůl na téma Projekt dostupného družstevního bydlení s participací hlavního města Prahy. Setkání asi třicítky zástupců politických stran, městských částí, bytového družstevnictví a odborné veřejnosti uvedl primátor Zdeněk Hřib.…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter