Akumulační kamna – účinný a komfortní zdroj vytápění

5 min. čtení · energie · Vytápění ·

Také se vám líbí, když máte spotřebu tepla pro vytápění a ohřev vody pod kontrolou? Určitě ano. Vždyť kdo by chtěl platit více, než je skutečně nutné?  Přímější cestu, jak mít výdaje za topení pod kontrolou však mají ti z nás, kteří využívají vlastní zdroj vytápění a ohřevu teplé vody přímo v bytě.  Ani oni by se ale s tímto konstatováním neměli spokojit.  Mnoho těchto lokálních topidel už svým věkem přesluhuje a prostá výměna starého spotřebiče za nový může přinést řadu benefitů a nemalou úsporu. Dobrým příkladem jsou akumulační kamna.

Co moderní akumulačky umí?

Na rozdíl od starších typů dnes akumulačky lépe hospodaří s teplem. Jako příklad takového hospodárného zařízení uveďme akumulační kamna STIEBEL ELTRON. Tato kamna odpovídají všem evropským bezpečnostním normám, včetně EN 60335 – bezpečnost elektrických spotřebičů pro domácnost. To mimo jiné znamená, že akumulační kamna mohou stát na zemi, dokonce i na koberci bez jakékoliv podložky.

Konstrukce cihel vyzdívky, jejich materiál a dvouplášťový kryt zvyšují tepelnou izolaci, snižují povrchovou teplotu kamen a zajišťují rovnoměrné rozložení tepla. Důležitý je i tichý provoz. Hospodárnost provozu hlídá termostat. Jakmile jsou akumulační kamna dostatečně nahřátá, nespotřebovávají již další elektřinu a až několik hodin topí díky nashromážděnému teplu.  Všechny tyto parametry ve finále vedou k tomu, že zákazník spotřebuje méně elektřiny a ušetří.

Přijďte si vystavené typy akumulačních kamen prohlédnout přímo do Centra služeb PRE v Praze v Jungmannově ulici nebo navštivte stránky www.premereni.cz/prodejna.

Nechat si poradit se vyplatí

To, čím bychom měli u výměny akumulačních kamen začínat, je kvalifikované poradenství. Může se vám sice zdát, že vyměnit stará akumulační kamna za nová nebude až tak velký problém, ale mýlili byste se. Důležité je zvolit správný výkon nových akumulaček a odvolávat se přitom na původní nemusí být vždy nejlepší cesta. Starší typy měly nižší výhřevnost nebo byly zbytečně naddimenzovány. Jaký výkon bude tedy optimální? Se stanovením vhodného výkonu a s výběrem správného typu vám poradí například v Centru služeb PRE v Praze v Jungmannově ulici. Akumulační kamna jsou zde také vystavena, takže si je můžete detailně prohlédnout a přímo na místě získat všechny potřebné informace. To je základ správného výběru. Navíc, jste-li zákazníkem Pražské energetiky (PRE), můžete zakoupit akumulační kamna se slevou až 28 %.

Jak to bude s montáží?

Jak výměna akumulaček proběhne, ovlivní i připravenost odběrového místa. Služba, kterou poskytuje PRE, Vám může ušetřit peníze, čas i problémy. Co to znamená a jak to probíhá?  „Abyste měli jistotu, že jste zvolili správný typ akumulačních kamen, náš specialista Vás ještě před termínem montáže navštíví a zkontroluje odběrové místo – tedy místo, kde budou nová kamna stát. Tak budete mít jistotu, že jste koupili taková, která skutečně bude možné na místo instalovat. Případně budete vědět, co vše je nutné ještě připravit. PRE Vám tedy kromě prodeje zajistí i prohlídku odběrného místa a instalaci. Tím ušetříte čas, eliminujete rizika instalace a včas si také můžete promyslet případné vícenáklady,“ vysvětluje Michael Soukup, specialista prodeje v Centru služeb PRE, které tento výhodný nákup akumulačních kamen nabízí. Navíc se nebudete muset starat ani o stará demontovaná kamna. Instalační firma je odveze a zajistí ekologickou likvidaci.

Kolik za provoz zaplatíme?

Není žádnou novinkou, že výměnu topidel, stejně jako velkých kuchyňských spotřebičů, dlouho odkládáme. Argument je většinou jasný – vždyť přece ještě slouží. Už si ale neuvědomujeme, jak rychle jde vývoj všech zařízení kupředu a my můžeme dosáhnout úspory už jen díky novým moderním regulačním prvkům, novým materiálům a zvyšující se účinnosti nových zařízení. Nemluvě o modernějším designu dnešních přístrojů.

Výměna akumulaček je rychlá a na rozdíl od topidel závislých na teplovodní soustavě ji můžeme provést naprosto kdykoliv, bez ohledu na topnou sezónu. Začít šetřit hned Vám tak nic nebrání.

Pro provoz akumulačních kamen můžeme využívat cenově výhodné dvoutarifní distribuční sazby D26d s 8 hodinami nízkého tarifu. Nutno dodat, že tato sazba se nevztahuje jen na akumulační kamna, ale na celkovou spotřebu elektřiny v dané domácnosti, což Vám opět snižuje výdaje za elektřinu.

A ještě jeden dobrý tip na závěr. Zvažte, zda by si výměnu nezasloužil i zdroj pro ohřev vody. Pokud využíváte plynovou karmu, popřemýšlejte, zda nezvolit provozně bezpečnější elektrický bojler. Třeba zjistíte, že je jeho provoz nejen bezpečnější, ale vyplatí se Vám i po ekonomické stránce.

Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Zvažujete tepelné čerpadlo? Nespalte se

Podepsat zdánlivě výhodnou smlouvu, koupit tepelné čerpadlo a změnit dodavatele energií. Přesně to po vás mohou chtít nechvalně proslulí „šmejdi“. Po mobilních tarifech, dekách a hrncích si totiž našli nové téma. Úspory za teplo.

Jak se bránit neodpovídající výši záloh na elektřinu a…

Elektřinu a plyn platí spotřebitelé zálohově, přičemž postup pro určení výše záloh určuje zákon. Ne všichni dodavatelé však výši záloh stanoví správně. Jaký počet a výše záloh je tedy v pořádku? A jak se můžete bránit v případě, že s…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter