Omítky a barvy s přidanou hodnotou

6 min. čtení · Revitalizace domu · výstavba ·

Moderní technologie 21. století pronikají, stejně jako v jiných odvětvích, výrazně také do stavebnictví. Příkladem může být využívání BIM technologie v oblasti projektování staveb nebo následný site management. Změnou procházejí také výrobní technologie s cílem dosažení maximální úrovně kvality produktů. Nejinak je tomu u omítek či fasádních barev.

Jinými slovy výrobek, který má ambice být na dnešním trhu úspěšný, je pod přísným drobnohledem nejen výrobce, ale i náročného spotřebitele. A tak asi ani nepřekvapí fakt, že pouhé splnění norem či dosažení daných standardů v oboru fasádních omítek je dnes, v silném tržním konkurenčním prostředí, v podstatě nedostačující. Výrobci těchto stavebních materiálů tak pracují na způsobech, kdy se snaží obohacovat své výrobky další přidanou hodnotou ve prospěch zvýšení jejich odolnosti, životnosti a podpory kreativity při ztvárnění fasád. Příkladem může být renomovaný výrobce těchto materiálů Baumit, který ve svých produktech úspěšně aplikuje hned několik nových inovativních technologií. A účinným pomocníkem je mu v této snaze sama mocná příroda.

Omítka se samočisticím účinkem

Odolnost fasády dnes nevnímáme pouze z pohledu působení vlhkosti, vysokého rozdílu teplot či mechanického namáhání. Často řešeným požadavkem je dnes zachování čistoty omítek i po mnoha letech působení venkovních vlivů a negativní působení dlouhodobě usazených mikroorganismů ve struktuře omítky. Baumit v této výzvě ohledně dosažení delší životnosti a udržení čistoty vsadil na boj za pomoci aktivního využití fyzikálně-chemických principů. V prémiové řadě fasádních probarvených omítek a barev nesou tyto produkty označení Baumit Nanopor. Právě ony vynikají oproti konkurenci vysoce funkční a unikátní samočisticí schopností, která se principem opírá o aktivní fotokatalytický efekt. Fasády s omítkami a barvami Baumit Nanopor zůstávají krásné a zářivé po dlouhé roky.

Povrch fasády po několika letech
Fasáda Baumit NanoporTop využívající fotokatalýzu

Kouzlo práce s vlhkostí

Kapka vody se na běžné hydrofobní omítce chová jako malá kulička. Ta s sebou vezme jen ty nečistoty, které volně ulpěly na povrchu a stojí zmíněné kapce v cestě při stékání po povrchu fasády. Omítka Baumit NanoporTop úspěšně kombinuje vysokou nasákavost povrchu s výraznou vodoodpudivostí vnitřních vrstev. Kapka vody na této omítce ztrácí povrchové napětí, které ji drží pohromadě. Poté je vtažena do horní hydrofilní vrstvy a následně rychle navrácena spodní hydrofobní vrstvou zpět do okolního prostředí. Vlhkost masivně vystupující z omítky s sebou unáší i částice nečistot z povrchu fasády. Výsledkem je poté rychle suchá, čistá a vizuálně svěže působící fasáda po mnoho let.

Fotokatalýza umí divy

Za dalším faktorem samočisticího účinku stojí síla denního světla a také nová složka fotokatalyzátoru. Denní světlo totiž aktivuje fotokatalyzátor obsažený v omítce nebo barvě, který reaguje s vodou a kyslíkem a rozkládá částice organických nečistot z povrchu. Společně s mikroskopicky hladkým povrchem fasádních omítek Baumit NanoporTop, Baumit NanoporTop Fine a fasádní barvy Baumit NanoporColor tak samočisticí účinek fotokatalýzy obohacuje tyto produkty o další velmi účinnou ochranu před organickými nečistotami, které by za běžných okolností po odpaření vlhkosti a po dešti ulpěly na fasádě. Materiály Baumit Nanopor tak pomohou, vedle již zmíněných benefitů, rovněž šetřit i náklady na její případnou údržbu.

Co je Drypor efekt?

Na místě je přímá odpověď. Jedná se o multifunkční reakci zrychleného vysychání povrchu fasády, kterou využívají prémiové produkty stejného výrobce, a to konkrétně omítka s označením StarTop a fasádní barva nazvaná StarColor. Tajemstvím složení obou materiálů je složka speciálně vyvinutého unikátního plniva s označením PCC (Precipitated Calcium Carbonate – vysrážený uhličitan vápenatý), které dokáže zvýšit odolnost fasády domu vůči silným nepříznivým povětrnostním vlivům. Multifunkční efekt zrychleného vysýchání je založen na dvou hlavních principech. Speciálně vyvinutý povrch Baumit StarTop a StarColor aktivně brání dešťové vodě, aby zůstávala na povrchu fasády. Omítka dokáže být suchá dokonce i za mlhy či nadměrné vzdušné vlhkosti. Částice vody ulpělé na fasádě např. z dlouhotrvající mlhy, stejně jako zbytky dešťové vody, jsou díky extrémně poréznímu PCC plnivu s vysokým měrným povrchem přeměněny na jemný vodní film tím, že je vlhkost absorbována pod povrch materiálů StarTop a StarColor .Slunce a vítr poté přispějí k ještě rychlejšímu odpaření této vlhkosti do okolního prostředí. Odborně se tomuto procesu říká hydrofilně-hydrofobní funkce. Kombinace těchto principů představuje unikátní a dlouhodobou ochranu proti plísním a řasám, prodlužuje životnost fasády a uchovává její vysokou bělost a jas.

Drypor efekt – funkce hydrofilně-hydrofobní
Drypor efekt_ odpařitelné množství vody – o 100% větší odpařitelné množství vody u Baumit StarTop, než standardní akrylátová omítka a o 66% větší odpařitelné množství vody u Baumit StarTop, než standardní Silikonová omítka

Nekonečný svět „cool“ barev

Syté a velmi intenzivní odstíny na fasádách jsou v současnosti módním trendem. Vždy tomu ale tak nebylo. Zejména u tmavších odstínů docházelo v minulosti často k nadměrnému zahřívání povrchu fasády, což zvyšovalo riziko jejího poškození v různých formách. Baumit vyřešil tento problém velmi unikátním a inovativním způsobem. Nejen do prémiových řad fasádních omítek a barev aplikuje tzv. cool pigmenty, které odráží ve zvýšené míře infračervenou část slunečního světla. Pro posuzování účinnosti těchto cool pigmentů, které pracují především s koeficientem celkové světelné odrazivosti, slouží její nově zaváděná hodnota TSR (Total Solar Reflectance). Oproti původní metodologii se nyní stanovení hodnoty koeficientu celkové odrazivosti váže k celému slunečnímu spektru, tedy včetně ultrafialového a infračerveného záření. Tento stav mnohem více reflektuje reálné poměry v praxi. Cool pigmenty ve struktuře obou materiálů poté snižují povrchovou teplotu tmavých a výrazných odstínů fasády až o desítky stupňů Celsia. Na tomto místě je potřeba zdůraznit, že zmíněnou výhodu lze získat i v případě použití kontaktního zateplovacího systému. Uvedené vlastnosti fasádních omítek a barev Baumit umožňují prakticky nekonečný výběr libovolných odstínů, včetně těch nejintenzivnějších ze vzorníku Baumit Life. Paleta 94 nejintenzivnějších odstínů Baumit Life ve fasádní omítce Baumit PuraTop a barvě Baumit PuraColor je výjimečná především svými brilantními barvami a dodává každé fasádě výjimečný a velmi individuální charakter.

Povrch s cool pigmenty –vysvětlivky: 1. Cool pigment, 2. Standardní pigment, 3. Sluneční záření (světelné spektrum), 4. Odražené světlo
Cool pigmenty – vyjadřuje po jednotlivých vlnových délkách intenzitu záření slunečního světla. Cool pigmenty odrážejí viditelnou i infračervenou složku světla, která je zásadním nositelem energie a výrazným způsobem přispívá k zahřívání fasády.

S pomocí přírody

Prémiové řady omítek a barev Baumit Nanopor, Star a Pura jsou moderními technologiemi vybavené výrobky, které přinášejí svým majitelům vždy něco navíc. Zároveň jsou velmi šetrné k životnímu prostředí, protože jejich hnacím agregátem je pouze příroda sama – tedy slunce, vítr a voda.

 

klíčová slova:
Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Lepení obkladů a dlažeb s profesionálním programem

Jedním ze současných trendů ve stavebnictví, a to u novostaveb i při rekonstrukcích, je využívání keramických obkladů a dlažeb. Rozmanitost a vzrůstající kvalita různých obkladových materiálů umožnuje také jejich rozšíření do většího počtu typů konstrukcí.

Omítkový systém Baumit Klima získal zlatou Známku kvality 2019

„V interiéru trávíme až 90 % svého času, a tak je nutné klást velký důraz na vytvoření podmínek pro příjemné a zdravé bydlení,“ říká Ing. Tomáš Korecký, Ph.D., produktový manažer SOMS společnosti Baumit. „ Dnes se o toto téma zajímají…

Jak na revitalizaci bytového domu s dotací v sedmi…

Chystáte se revitalizovat váš bytový dům? Je to zdlouhavý a náročný proces jehož zvládnutí rozhoduje o tom, jak efektivně investujete vaše peníze a jak dlouho se budete radovat z opraveného domu. Jak revitalizace probíhá a na co si dávat pozor?
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter