​Vše, co byste měli vědět
o pojištění domácnosti

3 min. čtení · z praxe ·

Konečně se vám podařilo vybudovat vysněnou domácnost a vrtá vám hlavou, co byste dělali, kdybyste o ni přišli v důsledku živelné pohromy či jiné nepředvídatelné události? Lidé, kteří si již sjednali kvalitní pojištění domácnosti, se ničím takovým zabývat nemusí. Podle odborníků jde o jeden z nejdůležitějších pojistných produktů vůbec. Ostatně není divu, vždyť cena vybavení může být srovnatelná s cenou nemovitosti. Ale opravdu se můžete na pojišťovnu spolehnout ve všech ohledech? V praxi záleží na tom, jaké pojištění zvolíte.

K nejčastějším chybám patří zaměňování dvou zdánlivě stejných produktů – pojištění domácnosti a nemovitosti. Jedná se však o dvě odlišná pojištění. Pojistíte-li si domácnost, ochráníte především vybavení. Pojištění nemovitosti souvisí se stavbou a jejími pevnými součástmi. Můžete si představit, jak byt či dům otáčíte vzhůru nohama – vše, co spadne zpátky na zem, se váže k pojištění domácnosti.

Co může být předmětem pojištění domácnosti?

Ve výčtu věcí, které jsou zahrnuty v pojištění domácnosti, může být v podstatě veškeré vybavení. Doslova od plovoucí podlahy až po osvětlení. Termín domácnost je širokým pojem a souhrnně označuje elektroniku, dekorace, umělecké předměty, ale také finance, oblečení a věci osobního charakteru.

Pojištění domácnosti se obvykle váže také na věci, které se nenachází přímo v domácnosti. Například kolo a jiné sportovní vybavení v garáži či ve sklepě apod. Dejte si však pozor na pojem „obvyklá hodnota“. Máte-li věci vyšší hodnoty – lyže za sto tisíc korun, kolo za čtvrt milionu apod., standardní pojistka je nemusí pokrýt.

Podobné je to i s věcmi, k jejichž znehodnocení či odcizení dojde na místě, kde by „neměly být“. Například briliantový prsten v přihrádce v autě apod.

Kolik vás bude pojištění stát?

Vyplatí se na pojištění domácnosti šetřit? Obecně platí přímá úměra – byt s dražším vybavením vyjde na větší částku. Pojišťovny zároveň zohledňují lokalitu a v případě vyšší kriminality nebo zvýšeného rizika přírodních pohrom si zákazníci připlácí.

Ceny pojistného se tak pohybuje řádově ve stovkách až tisících za rok. Ale abyste to neměli příliš jednoduché, musíte se pozastavit především nad podmínkami a nahlédnout do výčtu výluk. Některé produkty zahrnují již ve standardu položky, za které si u konkurence připlatíte. Ve finále se vám pojistka prodraží, ačkoliv se původně jevila jako levnější. Na druhou stranu není výhodné platit za doplňky, které pro vás nemají smysl.

Pravdou je, že některé položky, které jsou obvykle zahrnuty v dražších balíčcích, jsou pro Českou republiku poměrně zbytečné. Jmenovitě například výbuch sopky. Jenomže mezi nepravděpodobnými riziky většinou narazíte i na pár pravděpodobných.

Častým nešvarem je tzv. podpojištění. Jde o jev, ke kterému může dojít, když je domácnost pojištěna na nižší hodnotu, než jakou ve skutečnosti má. Dojde-li k pojistnému plnění, dostanete pouze poměrnou část. Můžete tomu předejít tím, že si sjednáte pojištění pro domácnost online na základě obytné plochy.

Pojištění odpovědnosti také není od věci

Škody způsobené ve vaší domácnosti sice pokryje pojištění, ale co škoda, ke které dojde na majetku vašich sousedů? Tu může pokrýt doplňkové pojištění odpovědnosti – za to byste si měli připlatit. Výše zmíněný balíček Bezpečný domov zahrnuje pojištění odpovědnosti zdarma v základu. Připlácí se pouze za držbu psa či koně.

Seznamte se s výlukami

Než odsouhlasíte smluvní podmínky, přečtěte si seznam výluk a důvěrně se s nimi seznamte. Smlouvu uzavřete až na základě zjištění, zda pojištění odpovídá vašim potřebám a požadavkům. Jedině tak vám totiž bude pojištění domácnosti dobře sloužit a efektivně ochrání váš majetek.

klíčová slova:

Další podobné články

Zařizujete si interiér? Nedopusťte se nejčastějších chyb

Přestože se vkus každého z nás může mírně lišit, naše snahy o zařízení interiéru spojuje jedno, a to touha cítit se doma komfortně. Každému však vyhovuje něco jiného a slepé kopírování jednotlivých stylů je tak dávno pasé. Promyslet musíme barevnost,…

Za kolik dnes koupíte nový byt v Praze?

Růst cen nových bytů v Praze neskončil, pouze mírně zpomalil. Průměrná cena za jeden metr čtvereční nového bytu v nabídkách developerů na konci prvního pololetí vzrostla na 97 838 korun, což představuje meziroční nárůst o 5,3 procenta. Za průměrný 55metrový byt zájemce nyní…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter