​Cena elektřiny 2018 - o kolik si připlatíme
a jak můžeme náklady snížit?

4 min. čtení · energie ·

Málokterá domácnost by se v současnosti obešla bez elektřiny. Její spotřeba přitom stále roste a spolu s tím, bohužel, stoupá i cena. Pro rok 2018 Energetický regulační úřad (ERÚ) odhaduje konečnou platbu za elektřinu už o cca 3,6 % vyšší. Vyšší cenu elektřiny si však můžeme alespoň částečně kompenzovat.

Ceny elektrické energie v průběhu předchozích pěti let klesaly, od letošního roku je tomu však konec. Nejen u spotřeby elektřiny, ale bohužel i u její ceny se očekává do budoucích let vzestupná tendence. Podle energetických expertů by se do roku 2050 v České republice měla dokonce zvýšit o 29 %.

Jaká jsou další prognózy cen elektřiny?

Pro rok 2018 Energetický regulační úřad (ERÚ) odhaduje konečnou platbu za elektřinu už o cca 3,6 % vyšší a podle dalších prognóz analytiků můžeme očekávat zdražování i do budoucna. Pro průměrnou domácnost může letošní navýšení znamenat přibližně 400 korun ročně navíc. Domácnosti, které ale elektřinou topí a ohřívají s ní i vodu, si připlatí daleko více. A podobný model nás čeká i v příštích letech. Očekává se to nejen díky růstu velkoobchodních cen energií na burzách, ale také vlivem nové tarifní struktury, která by měla v ČR platit od roku 2019. Plánované změny by se měly týkat výhradně tzv. regulovaných cen, které zahrnují například platby za přenos a distribuci.

Z čeho se skládá cena elektřiny?

Cenu elektřiny tvoří dvě položky – silová a regulovaná cena. Cena silové elektřiny se převážně obchoduje na burze. Určují ji sami výrobci nebo obchodníci na základě svých nákladů na výrobu, vývoje nabídky a poptávky, svých obchodních strategiích a reálných možností uplatnit se na trhu. Růst této ceny se nemusí automaticky projevit v konečné ceně pro zákazníky, nicméně cena na burze stále roste (v loňském roce zdražila megawatthodina téměř o 30 %), proto dříve či později tento růst ovlivní i ceny pro konečné zákazníky. Kdy se tak stane právě vám, záleží na vašem dodavateli. Různorodost potvrzuje i současný stav cen a ceníků elektřiny.

U jakého dodavatele bude cena nejvýhodnější?

Dominantní společnosti mají tu výhodu, že nakoupili dostatek elektřiny v předstihu za nižší ceny, teď mohou nechat ceníky na úrovni roku 2017 a nabídnout svým zákazníkům lepší ceny, i přestože ceny na burzách prudce stoupají. „Mají předkoupeno a obchodně využívají toho, že menší dodavatelé jsou nuceni nakupovat za současné ceny na burze, tedy musejí zvedat prodejní ceny. To má samozřejmě vliv i na ceny nabízených v aukcích. Předpokládáme, že i dodavatelé, kteří ceny nyní nezvýšili, tak učiní v nejbližších měsících,“ vysvětluje Vítězslav Grygar, partner nezávislé komunity spotřebitelů Licit.

Také zákazníci, kteří mají uzavřenou smlouvu s fixací ceny, mají výhodu. Zdražení pocítí až po skončení dané fixace.

Druhou položku tvoří tzv. regulovaná cena, kterou stanovuje ERÚ. Ta se pro rok 2018 také mírně zvýšila, a to o 2,5 %.

Vyšší cenu elektřiny si můžeme částečně kompenzovat

Prvním dopadem jsou samozřejmě vyšší částky na vyúčtování za spotřebu energie. Pokud byste se chtěli zdražování elektřiny vyhnout, máte dvě možnosti.

První možností, jak za elektřinu zaplatit méně, je snížit její spotřebu. Zaměřit bychom se měli na energeticky úsporné spotřebiče, elektroniku a osvětlení. Neméně důležité je i naše chování. Často necháváme jen tak puštěnou televizi, zapnutý počítač, rozsvícené světlo a podobně. Tady všude bychom mohli naše výdaje za dražší elektřinu kompenzovat.

Ušetřit za elektřinu můžeme i změnou dodavatele silové elektřiny. Změna dodavatele je bezplatná, nicméně celý proces trvá někdy i několik měsíců.

V případě, že se nechcete o převod starat, můžete využít tzv. crowdsaving. Tento termín by se dal doslovně přeložit jako „davové úspory“ (crowd = dav, saving = úspory). Celý princip je postaven na tom, že čím víc nás je, tím víc ušetříme. Sdružení spotřebitelů spolupracují s aukční síní, která realizuje celý proces změny dodavatele a získávání výhodnějších cen v aukcích. Dosáhnout na nižší ceny už tak není nutně doménou jen velkých firem.

Zvyšování ceny energií zasahuje i do dalších oblastí, které ovlivňují rodinné rozpočty. Snad každá výroba dnes potřebuje přívod elektrické energie, rostou tedy vstupní náklady firem, což se alespoň zčásti promítne i do finálních cen výrobků a služeb. I kdybyste se tedy doma zcela odpojili od elektrické sítě, stejně vás růst cen energií určitým způsobem postihne. S tím je nutné počítat a využít všech možností, jak spotřebu elektřiny snižovat.

klíčová slova:

Další podobné články

Zvažujete tepelné čerpadlo? Nespalte se

Podepsat zdánlivě výhodnou smlouvu, koupit tepelné čerpadlo a změnit dodavatele energií. Přesně to po vás mohou chtít nechvalně proslulí „šmejdi“. Po mobilních tarifech, dekách a hrncích si totiž našli nové téma. Úspory za teplo.

Jak se bránit neodpovídající výši záloh na elektřinu a…

Elektřinu a plyn platí spotřebitelé zálohově, přičemž postup pro určení výše záloh určuje zákon. Ne všichni dodavatelé však výši záloh stanoví správně. Jaký počet a výše záloh je tedy v pořádku? A jak se můžete bránit v případě, že s…

Cena vody 2019: Za vodu si připlatíme nejen v…

Plyn, elektřina a stejně tak i voda v novém roce zdraží. Vybrané vodárenské společnosti, které už zveřejnily ceník pro následující rok, plánují zdražení o necelých 5 %. U vody by se tedy měla průměrná cena vyšplhat až na 90 Kč…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter