​Bezpečnost v koupelně často podceňujeme. Jaká rizika a kde nám hrozí?

3 min. čtení · ochrana a bezpečí ·

Co se úrazů týká, je koupelna jedním z nejrizikovějších míst v bytě. Přispívá k tomu často kluzký povrch a omezený prostor s řadou různorodého vybavení. Pak už stačí jenom chvilková nepozornost nebo nešikovnost a lékaři mají práci. Řadu rizik si přitom ani neuvědomujeme.

Může se to stát i vám

Nejčastější příčinou úrazu v koupelně je uklouznutí nebo nepřekonání určité překážky, například okraje vany. Většinou jde o úrazy dolních končetin, to znamená podvrtnutí, ale i zlomeniny, které zas nejsou tak vzácné, právě proto, že pád bývá nekoordinovaný a na tvrdý podklad. A také nemládneme. Od určitého věku bychom měli myslet na to, že naše stabilita a odolnost vůči pádu se bude snižovat.

Jaké jsou zásady bezpečnosti v koupelně?

  1. Podpůrné prvky, například madla, jsou v koupelně zásadní i pro nehandicapované. Je důležité mít možnost se v koupelně přidržet stabilní, ergonomické a dobře uchycené opěry například při překonávání okraje vany.
  2. Z bezpečnostního hlediska je jistější sprchový kout než vana. Při vstupu i výstupu ze sprchového koutu odpadá nutnost překonávat překážky. Navíc je možné do sprchového koutu umístit sedátko (může být sklopné) i madla.
  3. Vaničku sprchového koutu lze osadit do jedné roviny s podlahou, takže vás nepřekvapí žádný nečekaný schůdek. Pro vyšší bezpečnost vybírejte vaničky s protiskluzovou úpravou.
  4. Nikdy nenechávejte malé děti při koupání v koupelně samotné.
  5. Necítíte-li se dobře, nekoupejte se a nesprchujte v době, kdy jste v bytě samotní. Riziko úrazu při nevolnosti je v koupelně podstatně vyšší.
  6. Máte-li v koupelně plynové spotřebiče, investujte do hlásiče oxidu uhelnatého.

Další podobné články

Jste aktivní na sociálních sítích? Vaše sdílnost může ohrozit…

Sociální sítě jsou bezesporu fenomén dnešní doby. Rádi sdílíme fotky z víkendového výletu i z dovolené a neopomeneme připojit nějaký ten komentář. Přitom nějak neřešíme, že tyto osobní informace pouštíme do veřejného prostoru. Po návratu domů na nás může čekat velmi nepříjemné…

Otevíráte dveře čipem? Pozor na kopírovatelné systémy

Čipové systémy u vstupních dveří do domu stále častěji nahrazují klasické zámky, které už nesplňují současné požadavky na zabezpečení. Důležité však je zvolit systém, který neumožňuje snadné kopírování čipů.
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter