Porovnání konstrukce vodoměrů. Jaké jsou rozdíly? A co Vám přinesou?

6 min. čtení · měření tepla a vody ·

I přesto, že bytové vodoměry těchto konstrukcí se vyrábějí již několik desetiletí, stále o nich panují zažité mýty, a to nejen mezi laickou veřejností. Bohužel se pak může stát, že ze zažitých „polopravd “ nevyberete pro Váš účel nebo problém ten správný vodoměr. Navíc dodavatel vodoměrů bude s radostí těžit z Vaší „neznalosti“.

Obecně: Bytový jednovtokový vodoměr měří protečené množství vody a toto množství se ukazuje na mechanickém válečkovém počítadle nebo na LCD display. Při odběru vody, která proudí skrz těleso vodoměru, proud otáčí lopatkovým kolem (turbínkou) a následně se rotační pohyb přenáší do počítadla. Konstrukce se pak liší způsobem přenosu otáček z lopatkového kola a prostředím, ve kterém „pracuje“ počítadlo.

Proč se říká suchoběžný vodoměr nebo mokroběžný vodoměr?

Záleží na tom, v jakém prostředí pracuje počítadlo – převodový mechanismus. Pokud počítadlo „běží – točí se“ v suchém prostředí (bez vody), mluvíme o suchoběžném vodoměru. V případě, že převodový mechanismu “běží – točí se“ v mokrém prostředí (ve vodě), jedná se mokroběžný vodoměr.

obr. 1 – řez suchoběžným vodoměrem (červená část je tlaková deska oddělující spodní tlakovou část od horní suché části s počítadlem)

obr. 2 – řez mokroběžným vodoměrem (červená část znázorňuje utěsněnou kapsli pro zajištění stálé čitelnosti naměřených hodnot)

Hlavní rozdíly mezi suchoběžnou a mokroběžnou konstrukcí vodoměru

Rozdíl 1 – přenos rotačního pohybu – magnetická spojka

Suchoběžný vodoměr: Rotační pohyb z turbínky do počítadla se musí přenést přes tlakovou desku. K tomu se používá magnetická spojka, která je vždy u tohoto typu vodoměru. Mínus – obsahuje magnetickou spojku a i když má antimagnetickou ochranu v podobě stínícího prvku, tak nemůže být 100% odolný působení vnějšího magnetického pole, záleží pouze na intezitě.

Mokroběžný vodoměr: (neovlivnitelný) Rotační pohyb z turbínky do počítadla se přenáší přímo hřídelkou, díky tomu je velmi „citlivý“ v pásmu nízkých průtoků. Vodoměr tedy nemá magnetickou spojku. Plus – vodoměr je 100% neovlivnitelný magnetem, – vyšší citlivost v pásmu nízkých průtoků

Rozdíl 2 – počítadlo v „suchu“ nebo v „mokru“ – odolnost vodoměru

Suchoběžný vodoměr: Převodový strojek a válečkové počítadlo je v suchém prostředí, které je zakryto průhledným plastovým kloboukem. Mínus – plastový klobouk, z hlediska možného mechanického poškození

Mokroběžný vodoměr: (neovlivnitelný) Převodový strojek je v protékající vodě a válečkové počítadlo je v glycerinové kapsli, která zajišťuje stálou čitelnost vodoměru. Počítadlo je chráněno tlakovým minerálním sklem a mosaznou hlavou s plastovým víčkem. Plus – tlakové minerální sklo je odolné proti poškození

Rozdíl 3 – tlaková deska – odolnost vodoměru

Suchoběžný vodoměr: Má tlakovou desku, která odděluje mokrou a suchou část vodoměru. Ve spodní tlakové části je turbínka ve vodě. V horní části, tedy nad tlakovou deskou, je suchá beztlaká část, v které je počítadlo.

Mokroběžný vodoměr: (neovlivnitelný) Nemá tlakovou desku, proto v celém objemu vodoměru je měřené médium, voda. Vodoměr má robustní celokovovou konstrukci. Plus – vodoměr má mechanickou odolnost pro poškození, má úpravu antivandal

Z čeho se vodoměr skládá? Z jakých částí? Co je rozdílné? Podívejte se.

obr. suchoběžný bytový vodoměr se zvýšenou antimagnetickou ochranou SMARTm, DN15, 110mm

obr. přesný neovlivnitelný vodoměr SMARTm PNV C+, DN15, 110mm, Q1=12,5 l/hod

Chcete se na něco zeptat? Rád Vám poradím. Zavolejte mi na 774 899 818. Těším se Ing. Radek Myšák

Zadat poptávku na výměnu vodoměrů nebo měřičů tepla

Maddeo CZ s.r.o. – přesné vodoměry a měřiče tepla, Pobřežní 249/46, 186 00 Praha 8

Rádi Vám poradíme a zpracujeme výhodnou nabídku, linka zdarma 800 778 778, info@maddeo.cz

www.NeovlivnitelnyVodomer.cz

www.maddeo.cz

Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Jak vybrat vodoměr?

Dříve než objednáte výměnu vodoměrů, je důležité si uvědomit, na co vodoměr vůbec slouží a jakou službu od vodoměru čekáme. Skutečně vodoměr není jako vodoměr, proto je nutné porovnávat i technické parametry.

Zpětná klapka ZDARMA od 2.3. do 31.3.2017 pro zamezení…

Bohužel se v instalacích vodoměrů často setkáváme ze zpětným průtokem, který ovlivňuje naměřenou hodnotu na vodoměrech. Tento nežádoucí zpětný průtok má hlavního jmenovatele a tím je vodovodní směšovací páková baterie, dále pračky, myčky, ale i lidský zásah!
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter