Počty vloupání jsou stále vysoké. Lidé je podceňují

Počty vloupání jsou stále vysoké. Lidé je podceňují

04 května, 2017
Převzato z Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Lidé se nyní podle studie Stát a občan v prevenci kriminality bojí méně vykradení svých bytů a domů než tomu bylo v roce 2005. Přitom počty vloupání jsou stále vysoké a lidé toto riziko podceňují. V loňském roce policie zaznamenala dosud sečtené škody za více než 1,5 miliardy Kč po krádežích vloupáním.

Nové metody efektivněji odolají

„Je pravdou, že lidé zabezpečení svých domácností stále ještě podceňují. Každopádně hodně lidí se zajímá o moderní způsoby zabezpečení, které jako jediné efektivně odolají novým metodám vloupání zloději. Stále však je mnoho těch, kteří k sobě domů zloděje de facto zvou,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT.

Strach u lidí uvnitř bytu

Podle studie Stát a občan v prevenci kriminality, kterou zpracoval Institut pro kriminologii a sociální prevenci „velké ohrožení vykradením domu či bytu cítí čtvrtina dotázaných. V roce 2005 to byl podstatně vyšší, třetinový podíl. Vyšší podíl také nalézáme mezi lidmi v nejstarší věkové kategorii. Zdá se tedy, že u lidí, kteří tráví mnoho času uvnitř bytu, je strach znásoben představou, že by mohli být pokusem o vloupání přímo fyzicky ohroženi,“ jak uvádějí autoři studie z Institutu pro kriminologii a sociální prevenci Jakub Holas a Kazimír Večerka.

Vloupání za přítomnosti obyvatel je jedním z trendů

„Ano, je to tak. Cítíme obavu seniorů, že při vloupání by mohli být přímo ohroženi. Navíc pro to existuje reálný důvod, protože vloupání za přítomnosti obyvatel je jedním z trendů současných lupičů,“ doplňuje Ivan Pavlíček, NEXT. Senioři a slabší jedinci, kteří žijí často osamoceně mohou reagovat na vykradení velmi silně. „Po vykradení se u nich může vytvořit posttraumatická stresová porucha, která jim následně značně komplikuje život. Trpí například poruchami spánku, kdy se jim ve spánku opakuje celá situace vykradení. Dále trpí úzkostmi, které mohou gradovat do nejrůznějších fobií, celkové sociální staženosti a nedůvěry k ostatním lidem,“ popisuje možné důsledky vykradení MUDr. Dana Dufková, psychiatr.

Pozor na zámkové vložky starší deseti let

Výše škody a fakt, zda policie dopadne viníka, nehraje při opětovném získávání pocitu jistoty a bezpečí ve vlastním bytě či domě téměř žádnou roli. K zásadně lepšímu pocitu pomůže pouze správné zabezpečení bytu. „Jestliže máte na běžných dveřích zámkové vložky starší více než deset let, je vysoce pravděpodobné, že dveře zloději neodolají. Nepomůže vám ani dílčí výměna vložky za kvalitnější. Prostě obecně stále platí, že zloději odolají pouze certifikované bezpečnostní dveře minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře samotné.“ doplňuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT.

Další podobné články

Spokojení zákazníci se na nás obracejí s žádostí o pomoc

Spokojení zákazníci se na nás obracejí s žádostí o pomoc

Během více než dvacetiletého působení na českém trhu jsme již odstraňovali škody po požárech, vodovodních haváriích či po povodni v nemovitostech ze všech koutů Česka. Máme za sebou sanace bytů, rodinných domů i firemních objektů, ale také škol, úřadů a dalších nemovitostí. Zasahovali jsme už i na mnoha zajímavých místech, jako je elektrárna nebo třeba panelový dům se čtyřiceti poškozenými byty.