Družstevní bydlení se vrací. Co nás na něm láká?

Družstevní bydlení se vrací. Co nás na něm láká?

09 ledna, 2017
Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Možná přemýšlíte o novém bydlení a porovnáváte výhody i zápory koupě bytu či nájemního bydlení. Hypotéka na desítky let nebo vidina pravidelného „vyhazování“ nájemného vám není příjemná? Když se nemůžeme rozhodnout mezi dvěma možnostmi, možná je tím správným řešením možnost třetí. Tou je družstevní bydlení, které se opět stává zajímavou a stále častěji vyhledávanou formou.

Možná máte družstevní bydlení zafixované jako velice starou formu bydlení a skutečně máte pravdu, družstevní bydlení má v Česku dlouholetou tradici. Zlatou éru prožívalo v době první republiky a po druhé světové válce, po roce 89 však většina začala upřednostňovat vlastní bydlení. V dnešní době u nás působí stovky bytových družstev a staví se i zcela nové družstevní byty v atraktivních lokalitách, což svědčí o vzrůstajícím zájmu o tuto alternativu. Je totiž historicky vyzkoušená a přináší zájemcům o byt řadu výhod. Co tedy družstevní bydlení obnáší?

Jaký je princip družstevního bydlení?

Bydlení v družstvu je na pomezí mezi vlastnictvím a nájemním bydlením. Zájemce o družstevní bydlení musí vstoupit do družstva, zaplatit členský podíl a poté postupně splácet zbytek ceny bytu. Po dobu splácení je vlastníkem družstevního bytu družstvo. Člen bytového družstva je v pozici nájemníka, vlastní však družstevní podíl. Po splacení ceny bytu je možné zůstat nadále členem družstva, případně můžete zažádat o převod do osobního vlastnictví.

Družstevní byt získáte snadněji a bez hypotéky

Mnohé zájemce o získání bytu naláká vidina vlastního bydlení bez nutnosti vzít si hypotéku a bez složitého prokazování příjmů. Při vstupu do družstva a zaplacení členského podílu je totiž úvěr veden na družstvo a sami členové se nezadlužují. Nový člen družstva splatí pouze 25 – 35 % z celkové pořizovací ceny vybraného bytu. Měsíčně se pak platí splátka, která je pevně stanovená a nenavyšuje se. Jedná se o velkou přednost, neboť oproti tomu tržní nájmy v souvislosti s inflací v čase výrazně rostou.

I v průběhu nájemního vztahu s družstvem můžete s bytem disponovat. Rozdíl je v tom, že neprodáváte byt, jako v případě osobního vlastnictví, ale družstevní podíl. Přitom nebudete muset platit daň z nabytí nemovité věci, protože prodej probíhá převodem členských práv a povinností, tj. družstevního podílu na nového nájemníka, tedy člena družstva.

Pro koho je družstevní bydlení zvláště výhodné?

Princip družstevního bydlení je vhodný pro každého, kdo nemá nyní dostatek prostředků na zakoupení bytu do osobního vlastnictví. Zároveň se však nechce zadlužit, nebo nemá možnost získání hypotéky. To se týká poměrně velké části lidí, kteří mají třeba nepravidelný příjem, nebo se jedná o absolventy či seniory. Jejich věk a výše platu je vyřazuje ze hry pro získání hypotéky a jinou šanci na získání svého bytu vlastně nemají. Variantu družstevního bydlení také často volí rodiče studentů, kteří chtějí své peníze rozumně investovat. Zaplatí základní investici a pravidelnou měsíční splátku, případně její část, si platí jejich potomci například z brigád.

Družstevní bydlení je tedy znovuobjevenou cestou, jak bez vysoké a na dlouhé roky zavazující hypotéky získat bydlení s jasně a dlouhodobě danými pravidly. Každá splátka je zde investicí do vašeho bydlení, nikoliv pouhým výdajem, jako u klasického nájemního bydlení. V současné době na zvýšenou poptávku po družstevní formě bydlení reagují také developeři a vzniká množství družstevních bytů v novostavbách.

Další podobné články

Jak se budou vyvíjet ceny bydlení v roce 2024?

Jak se budou vyvíjet ceny bydlení v roce 2024?

Ceny bydlení stále zůstávají velkým tématem. Hovoří se o dvojnásobném růstu za posledních 5 let, či trojnásobném růstu oproti cenám před 10 roky. Kam se ceny vydají v roce 2024 u vlastního bydlení a podnájmů? Jaké budou sazby hypoték, které jsou jedním ze zásadních hybatelů trhu s bydlením?

Zavřením radiátorů se výdajů za teplo ještě nezbavíte

Zavřením radiátorů se výdajů za teplo ještě nezbavíte

Venkovní teploty stoupají a vy už dávno máte vypnuté topení. Nenechte se mýlit! Bez ohledu na zavřené radiátory ale musí vaším domem dále kolovat teplo, které zaplatíte. Proč to tak je a kdy topná sezóna končí, případně kdy ji lze přerušit?